Служебният министър на здравеопазването д-р Асен Меджидиев, кметът на Бургас Димитър Николов, областният управител проф. Мария Нейкова и директорът на УМБАЛ Бургас д-р Бойко Миразчийски поставиха начало на телемедицината в Бургас. Те присъстваха на първите две медицински консултации, осъществени от разстояние между кабинета по телемедицина в УМБАЛ Бургас и общински социални звена, където в началото ще бъде въведена услугата, съобщиха от пресцентъра на местната администрация.
Първите двама потребители, които застанаха пред екраните на високотехнологичните станции по телемедицина бяха Господинка Кръстева на 83 г. от Дома за стари хора „Цвета и Анка Върбанови“, която страда от хипертония и се оплака от високо артериално налягане и Анна Великова на 88 г., потребител на Домашния социален патронаж, която бе с оплакване от изтръпване в ръцете.
С това бе положено и началото на първия в страната реално функциониращ проект по телемедицина. Проектът е разработен от Община Бургас, заедно с УМБАЛ Бургас АД и преподаватели от Медицински факултет на Университет „Проф. д-р Асен Златаров“.
„Благодаря на кмета, на областния управител и директора на УМБАЛ Бургас за положените усилия. Това е само първата стъпка от реалното изпълнение на проекта на Община Бургас и ще помогне на много хора. Подобен проект пилотно стартира в две гимназии в София.
Това е бъдещето на медицината. Преди месец и половина бях в Израел и телемедицината е навсякъде, знаете, че това е държава с най-високотехнологична медицина. Затова взимаме идеи и оттам, като в България също имаме прекрасни изпълнители на тази дейност. Следващият месец-месец и половина ще бъде открит и обучителен център по телемедицина в университет „Проф. Асен Златаров“, където студентите ще се обучават в тази сфера.
Имам уверението на софтуерните специалисти, че до месец ще бъдат поставени и гривни на тези пациенти, които в реално време ще следят основните жизнени показатели и когато има отклонение ще се получава сигнал в звеното за телемедицина в УМБАЛ Бургас, за да може да се реагира навременно. Едно от най-добрите сътрудничества на министерството на здравеопазването е с Община Бургас.
Благодаря на кмета затова, че ни съдейства за подготовката на анализа на националната детска болница, тъй като Община Бургас е крачка напред в страната с нейния проект за изграждане на детска болница, който е прекрасен и министерството ще положи всички усилия, защото тук говорим за национална стратегия за майчинско и детско здравеопазване“, сподели министърът на здравеопазването д-р Асен Меджидиев след проведените първи консултации чрез възможностите на телемедицината.
„Ковид пандемията фокусира проблемите в здравеопазването, особено липсата на достатъчно специалисти и достъпа до качествени консултации. Особено тези наши потребители на социални услуги са възрастни и самотни хора, които в условия на епидемия, тежки метеорологични условия или отдалеченост, имат трудност да проведат консултации със специалист. В момента стартираме с 2 мобилни станции в Домашния социален патронаж и в Дома за стари хора.
Общинският съвет единодушно подкрепи проекта и даде възможност да се разходват средства от бюджета на Общината за купуване на подходящата техника. Започваме да обявяваме и следващите етапи на обществените поръчки. Особено при хронични заболявания, като диабет, високо артериално налягане, когато не е необходима спешност, с навременна консултация от дистанция и корекция на дозата на лекарства, на хранителен режим, могат да се избегнат тежки случаи.
Този проект съчетава високите дигитални технологии и медицината. Благодаря на министъра, че съдейства към нашия Медицински факултет да бъде ситуиран Център за обучение и квалификация по телемедицина, не само за студентите, но и за медицински сестри и лекарски асистенти. Тази услуга може да бъде развита и в цялата Бургаска област. Благодаря и на д-р Миразчийски, че с договора между Община и УМБАЛ имаме присъствие на специалисти от Спешния център в звеното по телемедицина. В следващите месеци системата ще мине на 24-часов режим. Без подкрепата на министерството нямаше да се справим“, допълни по време на представянето кметът Димитър Николов.
„Благодаря на министър Меджидиев, на кмета и общинските съветници, на представителите на университета и директора на болницата, че в рамките на няколко месеца имаше интензивна работа, за да може Бургас отново да бъде пръв в страната. Има възможност да бъдат увеличени показателите, които ще бъдат изследвани. Ще се обучат и кадрите, които ще работят със системата. Очевидно е, че когато има взаимодействие и единомислие между централна и местна власт нещата се получават. Предстои в бъдеще да реализираме и втория етап“, допълни и областният управител на Бургас проф. Мария Нейкова.
Телемедицината ще помогне увеличаващият се брой на трудноподвижните и самотно живеещи възрастни хора, ползващи различни социални услуги в община Бургас, нуждата им от консултации с лекари специалисти и затруднения достъп до медицинска грижа, поради здравното им състояние или при наложени пандемични ограничения. Тя предлага удобен начин за комуникация между лекар и пациент, премахвайки необходимостта от физическо посещение на лекарския кабинет, особено в периода на грипни епидемии, лоши атмосферни условия или при трудна подвижност на ползвателите на услугата.
Проектът постепенно ще обхване общо 1000 ползватели на социалните услуги - 850 от Домашен социален патронаж, „Асистентска подкрепа“ и „Патронажна грижа“ и 150 потребители на дневни и резидентни услуги за възрастни в община Бургас - Дневни центрове за лица с увреждания, Дом за стари хора и Защитени жилища за възрастни.
За реализиране на първия етап на проекта бе осигурено помещение за инсталиране на оборудването в УМБАЛ Бургас, закупени бяха 3 станции за телемедицина /ТМС/ и медицински куфарчета /медкейс/ с медицински инструменти за събиране и изпращане на данни за здравния статус - пулсоксиметър, термометър, апарат за измерване на кръвно налягане, ЕКГ апарат, и екран за видео връзка.