В условията на пандемия от COVID – 19 и свързаните с това начин на живот и хранене, неминуемо доведоха до покачване на телесното тегло и затлъстяване сред населението.

Физическото натоварване отстъпи място на психо – сензорното напрежение, категорична е един от водещите бургаски диетолози д-р Евелина Иванова.

Тя счита, че е нужно повишаване на психичния тонус, за да се прекъсне порочният кръг: нарушено нервно – психическо равновесие, повишен апетит, наднормено тегло.

„Много често отрицателните емоции предизвикват засилване на апетита. Нарушава се регулацията му, като се засилват импулсите към центъра на глада. Повишава се секрецията на инсулин. Лечението изисква както диетично – двигателен режим, така и съответен психотерапевтичен подход”, категоричен е специалистът по хранене и диетика.

Д-р Иванова припомня, че намалената двигателна активност е значим отрицателен фактор, влияещ върху  цялостната регулация на организма. Консумацията на храна почти винаги надхвърля енергоразхода в такива условия, а това предизвиква натрупване на излишни килограми под формата на мазнина. Затлъстяването се среща не само в зряла и по-напреднала възраст, но и сред подрастващите.

Бургаският диетолог допълва, че хората и децата със затлъстяване боледуват по-често от тези с нормална телесна маса, по-рано развиват атеросклероза.

„Смята се, че лицата с изразена свръхмаса живеят с 10 години по-малко от нормално тежащите. Задълбочени медицински проучвания доказват, че наднорменото тегло и затлъстяването представляват рискови фактори за развитието на най - различни заболявания, намаляващи трудоспособността и жизнеността –  захарен диабет, подагра, хипертонична болест, миокарден инфаркт, мозъчен инсулт, деформираща артроза, мастно израждане на черния дроб и др”, казва още специалистът.

Изходът?

Лечебно хранене при наднормено тегло и затлъстяване

Диетичното хранене е много важен елемент както при лекуването, така и при предпазване от почти всички заболявания, особено за затлъстяването. Лечебното хранене трябва да е пълноценно и добре балансирано.

Да задоволява всички физиологични потребности на организма, да стимулира неговите съпротивителни сили.

Да бъде съобразен с възрастта и професията, с това при какви условия се прилага – амбулаторни, болнични, санаториални, домашни и др. Кулинарната обработка на храната да отговаря на естетическите и изисквания и вкуса.

Диетата да и индивидуализирана, т. е. съобразена със степента на затлъстяване, с наличие на съпътстващи заболявания и усложнения.

Храната трябва да съдържа всички хранителни съставки, количеството на които динамично се изменя в зависимост от редукцията на мазнините, състоянието на отделните органи и системи, поставените реалистични цели.

Редовно и често хранене /4 – 5 пъти дневно/ с малки порции храна. Белтъчините трябва да са в нормални количества /70 -100 г дневно/. Нужно е да се ограничат мазнините до 40 – 50 г, а въглехидратите – до 150 г на ден.

Храната да е обемиста и засищаща и бедна на енергия /зеленчуци, несладки плодове, нетлъсто месо, нискомаслени мляко и млечни произведения, яйца, нетлъста риба/. Желателно е веднъж седмично да се консумират само плодове и зеленчуци. Това е т. нар. „разтоварващ“ ден.

Важно е да се избягват: апетитовъзбуждащи ястия, острите подправки, пикантни храни, тестени произведения, сладкарски изделия, алкохолни напитки. Хлябът се ограничава до около 50 – 100 г дневно, като се консумира типов, ръжен или „Грахам“ /никога на вечеря/. Забранява  се употребата на газирани  и подсладени напитки като кока – кола, швепс, боза и др.

Да се избягва почивката след приемане на храна. Да не се вечеря късно, непосредствено преди лягане. Разходката след нахранване е много полезна.

Храненето да става бавно, като храната се сдъвква добре. Храненето да става в точно определени часове, като се започва със салата /маруля, къдрава салата, домати, краставици

Да се измерва точно порцията съгласно диетичните указания и да се консумира само това, което е определено

Двигателен режим

Редукцията на теглото ще е ефикасна само ако е съчетана с повишена двигателна активност. Физическата активност е много важно средство за елегантна фигура. Спортувайте много, при всяка възможност, у дома, около блока, в парка, в планината.

Играйте футбол, волейбол, тенис, правете кросове, планински преходи, ходене на работа пеша и от наднормените килограми, затлъстяването и болестите ви няма да остане и следа. Движението е едно от главните условия за достигане на нормална телесна маса.

Какъв вид спорт да се упражнява?

Всякакъв, стига да носи удоволствие. Плуването например е много подходящо, защото при него се ангажират всички мускули на тялото. Но ако не умеете да плувате, изпълнявайте всекидневно гимнастически упражнения, сутрин или вечер преди хранене. Изкачвайте пеша стълбите до високите етажи.

Ходене пеша: Най – доброто и най – просто физкултурно упражнение

Много добри резултати се наблюдават при редукцията на теглото, когато отиването и връщането до и от работа е без превозно средство. Ходенето е най-достъпната физическа активност. За него не са необходими особени условия, нито специална екипировка. За да е полезно, важно е то да е продължително и бързо.

При бързото ходене се включва около 60 % от мускулатурата. Днес, когато светът е на колела, важно спасително средство е да ходим пеша поне по 1 час дневно /10 000 крачки на ден/. Ходенето е достъпно за всички възрасти. При добро състояние на сърцето скоростта може да се увеличава постепенно до 5 – 6 км в час.

Научни проучвания сочат, че ако човек всеки ден изминава 12 – 15 км, при не много строга диета може да отслабне за 6 месеца с 20 кг. След това за поддържане на телесната маса трябва да се изминават 2 – 3 пъти седмично по 15 км.

Ако искате лична консултация за правилно и здравословно хранене, може да я направите кабинета на д-р Евелина Иванова „Активни и здрави”, който се намира в ДКЦ 2, к-т 110, гр. Бургас, бул. „Демокрация” 94. За запазване на час при специалиста: 0887 313 849.