Всяка цигара съкращава живота на пушача средно с 20 минути, показа ново проучване, цитирано от Пи Ей Медиа/ДПА.

Учени изчислиха, че мъжете губят 17 минути от живота си с всяка изпушена цигара, докато животът на жените се съкращава с 22 минути. Това е повече от предишните оценки, според които всяка цигара съкращава живота на пушача средно с 11 минути.

Новите резултати, според които всяка цигара води до загуба на 20 минути живот средно за двата пола, се основават на по-актуални данни от дългосрочни проучвания, проследяващи здравето на населението.

Изследователи от Университетския колеж в Лондон казаха, че вредата от тютюнопушенето е „кумулативна“ и колкото по-рано човек спре да пуши и колкото повече цигари избягва да пуши, толкова по-дълго живее.

Новият анализ, поръчан от Министерството на здравеопазването и социалните грижи на Великобритания, показва, че ако пушач, който пуши по 10 цигари на ден, се откаже от пушенето на 1 януари, то до 8 януари той може да „предотврати загубата на цял ден живот“.

До 20 февруари животът му може да се удължи с цяла седмица. А ако отказването е успешно до 5 август, той вероятно ще живее с цял месец по-дълго, отколкото ако бе продължил да пуши.

Пушенето отнема предимно от здравите средни години в живота на човека, вместо да съкращава периода в края на живота, който често се характеризира с хронични заболявания или инвалидност, изтъкват учените.

Един 60-годишен пушач обикновено има здравния профил на 70-годишен непушач, е един от изводите в проучването.

Анализът, който ще бъде публикуван в Journal of Addiction, заключава: „Изчислихме, че пушачите във Великобритания, които не се отказват, губят средно около 20 минути от продължителността на живота си за всяка изпушена цигара. Това е време, което вероятно би било прекарано в относително добро здраве".

Спирането на тютюнопушенето на всяка възраст е полезно, но колкото по-рано пушачите слязат от този ескалатор на смъртта, толкова по-дълъг и здравословен живот могат да очакват, обобщават учените.

Източник: БТА