12 800 000 евро кредит ще изтегли Община Бургас. Средствата са за изграждането на специализирана детска болница. Дебатите по темата продължиха близо два часа. Основното притеснение на част от съветниците беше дали проектът за детската болница няма да повтори този на недостроената спортна зала в Бургас. По време на обсъждането кметът Димитър Николов коментира, че Югоизточна България е с най-висок процент смъртни случаи при децата. За това и проектът е от особена важност. Въпреки дългите дебати, съветниците приеха предложението почти единодушно. 41 гласуваха „за“, а двама се въздържаха.
Проектът за Многопрофилната болница за активно лечение на детски болести ще се реализира съвместно от Община Бургас, общините от областат, а също така и с част от общините в областите Сливен, Ямбол и Стара Загора. Проектът има одобрението и на здравното министерство.
Към момента са подадени документи в Министерство на здравеопазването за извършване на комплексна оценка и приемане на решение на Министерски съвет за формата и съдържанието на лечебното заведение (брой легла, видове специалности, нива на компетентност и т. н.). На 30.09.2022 г. е публикувана обществена поръчка за избор на изпълнител на дейности по проектиране, строителство и авторски надзор (инженеринг) на сградата на лечебното заведение с индикативна 68 000 000 лева. Предстои подготовката и обявяването на отделни обществени поръчки за независим надзор, оборудване, обзавеждане и т. н.
Проектът предвижда изграждането на осеметажна сграда.
В болницата ще се осъществява лечение по основни за детската възраст специалности – педиатрия, детска кардиология, хирургия, ендокринология, нефрология, пулмология и фтизиатрия, клинична хематология и онкохематология, както и по лицево-челюстна хирургия, алергология, очни болести, УНГ, ортопедия и травматология, инфекциозни болести, рехабилитация и т. н. Болницата ще разполага и със 133 легла, от които 10 интензивни, както и с мултипрофилно спешно отделение;