„Електронните системи за разпространяване на никотин водят до пристрастяване и не са безвредни. Те трябва строго да се регулират в името на максимална защита на общественото здраве. Децата и подрастващите, използващи такива системи, може да удвоят риска си от пушене на цигари.“
С тези три предупреждения, изписани с едри букви на цяла страница, започва годишният "Доклад на Световната здравна организация за тютюневата епидемия през 2020 г." В него за пръв път от Световната здравна организация (СЗО) се отделя върху близо 40 страници специално внимание на споменатите системи, по-известни като електронни цигари. Известни със съкращението ENDS (electronic nicotine delivery systems), те са различни от продуктите за нагряване на тютюн (защото не използват тютюн) и от електронните системи (ENNDS) за пушене на смеси, които не съдържат никотин (защото съдържат никотин).
Принципът им е да нагряват течност, създаваща аерозоли, вдишвани от потребителя. Наричат ги "електронни цигари, е-цигари, вейпове или вейп писалки. Има и категории като електронно наргиле, е-лула, е-пура. Някои продукти наподобяват обикновените тютюневи изделия, други са оформени като писалки, USB флашка или просто като цилиндър.
Защо е-цигарите могат да бъдат вредни?
Най-вече заради никотина (а има и някои ENNDS, в които е откривано това вещество), който може да е извлечен от тютюн или синтетичен. Съдържанието му варира в обширни граници - от 0 мг/мл до над 66 мг/мл (което е поне 2 пъти повече от никотина в стандартна цигара), обясняват от СЗО. Концентрацията не е единственият фактор, определящ на колко никотин може да бъде изложен човек - такива са електроенергията, създавана в устройството, стила на "пушене", наличието на добавки и др.
Според текста на СЗО никотинът е силно пристрастяваща съставка на тютюна. "Употребата им представлява риск от никотинова зависимост, включително сред деца и подрастващи. Изследване показва, че употребяващите ENDS е по-вероятно да станат пушачи на цигари, които ги излага на вредните ефекти от тютюнопушенето."
Приходите от такива устройства бързо растат - от 2.76 млрд. долара през 2014 г. на 15 млрд. долара през 2019 г., основно в ЕС и САЩ.
Световната организация стига до заключение, че ENDS нанасят вреда, "тъй като никотинът например може да има вредно въздействие върху развитието на мозъка и да доведе до дългосрочни последици особено при деца и подрастващи".
Тези продукти се предлагат с хиляди варианти на аромати, "което ги прави по-приемливи и помага маркетинговото им насочване специфично към деца и млади хора".
"Докато продажбите на цигари намаляват, тютюневите компании агресивно правят маркетинг на нови продукти като е-цигарите и продуктите за нагряване на тютюн - и лобират пред правителствата да ограничат тяхното регулиране", заявява и Майкъл Блумбърг, който е световен посланик на СЗО. "Целта им е проста - да обвържат поредно поколение с никотина. Не може да позволим това да се случи."
Източник: Dnevnik.bg
Снимка: iStockphoto/ puls.bg