Регионалната здравна инспекция в Бургас проверява спешно колко са неимунизираните срещу морбили в областта. Пълна информация за реалната картина трябва да има до края на седмицата, коментира пред Gramofona.com д-р Величка Григорова от РЗИ.
Проверката се налага заради новите случаи на морбили в Пловдив. Там заболелите вече са 7. „Миналата година установихме, че все още има деца, които не са ваксинирани срещу морбили. За щастие повечето от тях бяха с отложена имунизация заради различни вирусни инфекции, а не заради умишлен отказ. Трябва да отбележим обаче, че нараства процентът на хората, които още в родилния дом подписват декларация, че не желаят децата им да бъдат имунизирани“, допълни д-р Григорова.
Всички общопрактикуващи медици вече са получили указания и трябва да обхванат неваксинираните си пациенти. Имунизацията срещу морбили се прави на два пъти. Първият прием е на 13 месеца, а реимунизацията е на 12 години.
Ваксината е жива и се смята, че след второто й поставяне се създава устойчив имунитет срещу заболяването. Ако някой не е ваксиниран срещу морбили, може да направи това, независимо от възрастта си и ще има ефект, обясни още д-р Григорова.
Морбили е тежко инфекциозно заболяване, което води до сериозни усложнения и може да завърши фатално. Ваксината срещу него е в задължителния имунизационен календар на страната.
Последната епидемия в България от морбили е от 2009 – 2010 год. Тогава Бургаска област беше засегната сериозно. Данните на РЗИ сочат, че през 2010 год. в региона заразените с морбили са били 501.
Веднага след това започна масирана кампания по имунизирането на децата, която сведе почти до минимум броя на неваксинираните.
Снимка: trafficnews.bg