Средно на по 3-4 ковид случая на смяна реагират спешните медици в Бургас в последните дни. „Някъде около 20-23 юли започнахме да усещаме натиска“, призна медицинската сестра Надя Динева. Много често екипите се отзовават на сигнали, при които близките на пациента не съобщават за всички симптоми. „Припаднал на улицата. Пристигаме, той е с температура, а тестът му се оказва положителен. Точно днес имахме абсолютно същия случай“, обясни Динева. Тя и колегите й се отзовали на сигнал за колабирал мъж пред една от лабораториите в града. Оказало се, че човекът е с температура от няколко дни. И неговият тест за ковид бил положителен.
„Нашето е професия с риск. Ние не сме облечени, работим и не можем да оставим пациента. Трябва да го транспортираме до болницата“, обясни медицинската сестра. Колегите й от Спешния център допълват, че повечето пациенти с ковид в момента са млади хора. Често има и деца със симптоми.
„Не може да се каже, че сигналите са само от градовете край морето. Реагираме на обаждания от цялата област“, обясни един от шофьорите на линейка.
По-рано днес работещите в Спешния център на Бургас се събраха на протест. Причината е новият начин, по който ще се изчисляват парите за работа на първа линия. Лекари, медицински сестри и шофьори на линейки се чувстват обидени от новите разпоредби, тъй като ежедневно са на първа линия и работят в риск.
Недоволните медици коментират, че са поставени в условията на извънредна обстановка вече от година и половина. „На ръба сме и на физическите, и на психическите си сили. И в това състояние трябва да посрещнем новата ковид вълна.“
Докато работещите в Спешната помощ днес протестираха за по-малко от минута два от екипите трябваше да оставят колегите си, за да се отзоват на сигнали.