Според експерти, най-популярните хранителни добавки в момента са пробиотици, омега-3 полиненаситени мастни киселини, мултивитамини, витамин С, куркума, както и калциевите и магнезиеви добавки.
Така например, витамин D, омега-3 много често се препоръчва от кардиолозите на техните пациенти за поддържане на съдовото здраве.
Но, за да има ефект от качествените хранителни добавки, е важно да обърнете внимание кога и как трябва да ги приемате – например, с храна или на гладно, сутрин или вечер, преди или след тренировка. Точно от това зависи безопасността и ефективността на употребата им.
Освен това, някои добавки може да са противопоказани, ако имате определени медицински състояния или приемате определени лекарства. Затова, когато отидете на лекар, трябва да му кажете дали приемате хранителни добавки и какви са те.
Ето и няколко прости препоръки за по-добра ефективност на хранителните добавки.
Ако приемате витамини и минерали, обърнете внимание на състава. Мултивитамините съдържат както водо-, така и мастноразтворими витамини, а понякога включват и минерали и микроелементи. Препоръчително е да ги приемате по време на хранене, тъй като някои от техните компоненти, например витамини от група В и витамин С, когато се приемат на празен стомах, могат да причинят стомашна болка или гадене. Мастноразтворимите витамини трябва да се приемат с малко количество мазнини, като яйце или растително масло. В същото време е важно да не „прекалявате“, тъй като прекомерното количество мазнини пречи на усвояването на водоразтворимите витамини от стомашно-чревния тракт.
Ако използвате отделни витамини или минерали, трябва да обърнете внимание на комбинацията им с други хранителни добавки. Например, мастноразтворимият витамин К2 се приема най-добре с храна, съдържаща малко мазнини следобед или вечер. Калцият може да се приема през деня, но магнезият е по-добре да се приема през нощта и да не се комбинира с храна. Средната дневна доза витамин К2 за здрав човек е около 200 mcg. Но ако приемате високи дози витамин D едновременно, оптималното количество K2 може да бъде по-високо. За хора, приемащи антагонисти на витамин К (лекарства, които намаляват съсирването на кръвта), хранителните добавки с витамин К2 могат да бъдат вредни, така че е необходима предварителна консултация с лекар.
А сега да поговорим за несъвместимостта на микроелементите. Цинкът не трябва да се приема заедно с калций и/или желязо - тези микроелементи могат да попречат на усвояването му.
Също така, трябва да избягвате приема на калций или витамин Е с желязо, тъй като те пречат на усвояването на желязото. По принцип желязото се приема най-добре на празен стомах, сутрин или следобед.
Магнезият, който е един от основните минерали за нашето тяло, е най-добре да се приема вечер и не зависи от приема на храна. В този случай е по-добре да приемате магнезий и калций (ако приемате калций) едновременно.
Ако тренирате редовно, помислете за консумация на калций и магнезий съответно в съотношение 1:2 по време на вашето хранене преди тренировка. Въпреки че идеалното съотношение на магнезий към калций се счита за 1:1, повечето хора получават много повече калций, отколкото магнезий от диетата си.
Витамин B12 се абсорбира доста слабо от стомашно-чревния тракт, така че е най-добре да се приема на празен стомах, за да се оптимизира абсорбцията. Той може също да взаимодейства с различни лекарства, включително лекарства за загуба на костна маса, рак, подагра, високо кръвно налягане и стомашна хиперсекреция, като H2 блокери и инхибитори на протонната помпа, така че трябва също да се консултирате с вашия лекар, преди да го използвате.
Пробиотиците помагат за поддържане и възстановяване на нормалната чревна флора, като доставят полезни бактерии на тялото ни. Те се приемат най-добре на празен стомах, два до три часа преди първото или след последното хранене. И е добре да намалите консумацията на преработени храни и захар, за да увеличите ефективността на пробиотичните добавки.
Обикновено антиоксидантните хранителни добавки като ресвератрол, астаксантин, витамин Е, убиквинол са мастноразтворими и се приемат най-добре с мазни храни.
Витамин Е и астаксантин могат да се приемат веднъж дневно с мазна храна, за да се подобри усвояването.
И все пак, нека да не забравяме, че балансираната диета е най-добрият начин да осигурим на тялото всички хранителни вещества, от които то се нуждае.
Автор: Лора Костова