Възпаленията на ушите не са сериозен проблем, ако се лекуват правилно. Острите отити възникват най-често при децата, обясни за Грамофона нюз началникът на УНГ отделението в УМБАЛ-Бургас д-р Даниел Петков. По думите му малките се сблъскват по-често с вирусни инфекции, защото особено във възрастта за детска градина, интензивно контактуват помежду си.

„Много голям процент от децата на тези години са боледували от някакво възпаление на средното ухо. В огромния дял от случаите след медикаментозно третиране, инфекцията отзвучава. При сравнително малък процент се стига до някакво усложнение или рецидивиращи възпаления. Ефективна превенция има.

Първо – не подценявайте хремата! Задължително е детето да бъде с отпушен нос, при хрема трябва да се правят редовни промивки с физиологичен разтвор – с цел да не се задържат секрети и да не навлиза инфекцията в средното ухо. Другите превантивни мерки са тези, които и в момента спазваме и са валидни за всяка една инфекция – ограничаване на контактит“, обясни специалистът.

Той препоръчва в този сезон децата да бъдат в по-проветриви помещения и да нямат достъп до хора, които са болни.

„Типично е, че колкото едно дете е по-малко, толкова по-тежко протича инфекцията, затова кърмачетата трябва да бъдат особено пазени. Като вирусно заболяване отитът може да доведе до засягане на слуховия нерв, затова при някои от пациентите назначаваме специализирани тестове и изследвания, ако имаме съмнение за намаление на слуха.

В огромния процент от случаите, намалението на слуха е обратимо – много рядко се стига до трайно увреждане. Въпреки това, ако родителите забележат намаление на слуха като усложнение от острия отит, консултациите със специалист се извършват в спешен порядък“, допълни д-р Петков.  

Той добави, че ако ефективното лечение на острия отит се забави, то значи има риск от усложнения. „Обикновено те настъпват след 15-ия ден при нелекувано заболяване. Достига се до различен тип усложнения, включително и вътречерепни – например менингит, които през последните години значително намаляха и са много рядко състояние при децата“, каза още бургаският медик.

Снимка: https://zdrave.rozali.com/