Случаи, в които лекар напуска болнично заведение и казва, че нещо в него не е наред, са много редки. Този обаче с македонския кардиохирург д-р Горан Миланов, бивш служител в бургаската кардиоболница „Аджибадем Сити Клиник” е първият за Бургас. Това съобщи пред Грамофона началникът на Районната здравноосигурителна каса д-р Стефко Георгиев. Думите му подкрепи и Тодорка Хаджиянева, началник отдел „Договаряне и контрол” към РЗОК – Бургас.
Двамата обясниха какви са резултатите от проверката по сигнал на д-р Миланов. Миналата година той подал жалба до РЗОК, НЗОК и здравното министерство с твърденията, че при операция на пациент в „Аджибадем Сити Клиник” е надписана манипулация, която той отрича да е извършил. Интервенцията е направена на 11.10 миналата година. Това, което д-р Миланов твърди, че е направил на пациента, е четворен байпас. Дни по-късно кардиохирургът установява, че в епикризата е дописано и поставяне на пластика, което според него оскъпява клиничната пътека.
„Ние проверяваме документираната дейност, но не можем да проверим дали едно нещо е извършено или не. При проверката са отчетени разминавания в описаното в протокола и журнала. В епикризата присъства поставяне на пластика, която обаче не е вписана в оперативния журнал. Той е първият документ, който се попълва от основния оператор, непосредствено след операцията.
В сестренския протокол също липсва изписване на пластика. Ако по безспорен начин можем да докажем с нашите възможности, че има разминаване, минаваме на санкции. Ако обаче намерим някакво разминаване и не можем да докажем как то е станало, тогава сезираме Прокуратурата, което ще направим още днес”, обясни Тодорка Хаджиянева.
По думите й разследващите органи оттук нататък трябва да установят кой е дописал епикризата на бургаския пациент, това представлява ли престъпление от общ характер и следва ли за него да бъде подвигнато обвинение.
Заради разминаването от РЗОК съобщи още, че кардиоболницата ще трябва да възстанови на НЗОК сумата по клинична пътека, която е на стойност 13 500 лева, допълни д-р Стефко Георгиев.
„Клитичната пътека е 119 и тя е отчетена подобаващо, но при проверката са установени разминавания в описаното и на това основание ние я сваляме”, уточни още началникът на РЗОК.
Той отказа да посочи какви обяснения са дали по случая от кардиоболницата. От РЗОК съобщиха още, че това не е първото й нарушение по други клинични пътеки. „Всеки месец сме в това лечебно заведение, както и в другите. Констатирани са много широк спектър от нарушения. Постоянно се проверяват и постоянно се санкционират за едно или друго нещо различни здравни заведения”, обобщиха от РЗОК.
Със смесени чувства съм по въпросите за източването на Здравната каса, но все пак ми се струва, че съм жив, благодарение на д-р Якимов и д- р Горан от Сити клиник, които ми сложиха митрална клапа и ми направиха 3 байпаса.. А сега болницата, която измести Сити клиник от Бургас и се казва "Сърце и мозък" , просто ми прави асоциация като "шкембе и чорба".Дано не ми дава господ среща с тях.
Крадливи долни копелета. Естествено че се пробива аортата - нали така се правят проксималните анастомози на байпасите. Но това не означава че е правена пластика на аортата. Това е нещо съвсем трето. Надписвали сте процедури, крали сте - е сега е дошъл редът да отговаряте.
Миланов пробива аортата; Слагането на платна, кръпки, филцове , пачове. Както искате така го наричайте. Всеки един допълнителен материал по аортата на медицински език се нарича пластика.
защо няма коментари.маи и те лъжат.истината е тежка.факти.........