Болни пациенти са изнудвани да плащат без касова бележка, касов бон или фактура за бутилки с кислород, за да могат да продължат да дишат в домашни условия при изписването им от отделенията на УМБАЛ Бургас. Този сигнал беше подаден до информационен сайт Грамофона Нюз от Петър Николов.

Десетки снимки на хвърчащи листи с данните на ощетените пациенти показа Николов. Те са от последните няколко години до тази пролет, когато мъжът е пенсиниран, а причината, че „много пита“.

Схемата била следната: капаро 200 лева + маска 10 лева + кислород 10 лева (количеството стига за около месец и после бутилката трябва отново да бъде заредена). Когато бутилките се върнат, от болницата връщали и задържаното капаро, твърди Николов.

Безотчетният алъш-вериш вървял с години, а на многократните въроси, че пациентите искат документ за парите и трябва с нещо да се регламентира търговията, получавали отговора: „Спокойно, това става със знанието на шефа!“ Петър Николов е работил към италианска фирма за доставки на газ – СОЛ България. Един вид някой е търгувал с кислорода, за който е плащала болницата.

А този някой е Иво Каравелов, като заедно с него там ежедневно стоял и техническият ръководител в болницата, твърди Николов. Миналата година УМБАЛ Бургас закупува машина, която да произвежда кислород и да минава по кислородна система. Така италианската фирма е отсранена, а неудобните служители също.

Новата апаратура в болницата обаче произвеждала кислород с много по-ниско процентно съдържание на нужното количество стандарт за медицински кислород (трябва да е 97%), отчита Петър Николов.

Скъпото съоръжение произвеждало само наполовина, особено като се включи барокамерата. Затова отново от болницата започнали да ползват услугите на италианската фирма, само че с доставки с цистерна и вече на цени на дребно, т.е. в пъти по-високи.

От УМБАЛ-Бургас категорично заявиха, че болницата не продава или преотстъпва бутилки с кислород на пациенти. „Те се използват единствено и само при транспортирането им и за обдишване, докато пациентът се включи на кислород на легло“, обясниха от здравното заведение. „Категорично не желаем името на болницата да бъде замесвано в трудово-правен спор между пенсиониран служител на друга фирма и бившите му колеги“, заявиха от УМБАЛ.

От там допълниха, че очакват Петър Николов да подаде сигнал до тях и до полицията за нередностите, които смята, че е открил. „Готови сме да съдействаме на компетентните“, обявиха от здравното заведение и уточниха, че специална комисия и финансов контрольор следят всеки месец дали има разминавания в количествата кислород.

С инсталацията за кислород, която е изградила болницата, на месец се спестяват по 10 хил. лева, заявиха от там по повод другите обвинения. От УМБАЛ уточниха, че болницата продължава да има договор и с италинската фирма СОЛ.

„В нито един момент не сме твърдели, че нашата инсталация има супер капацитет. Тя е напълно достатъчна за нуждите на здравното заведение, но ние работим и с другата фирма, а цените, по които се купува газът са по обществена поръчка и са същите като от преди изграждането на собствената инсталация“, уточниха от УМБАЛ и допълниха, че вторият доставчик е необходим, за да се осигури кислород при аварии, профилактика или сривове.

Ние сме длъжни да имаме резервен източник. Така както имаме генератор за ток, имаме и резервен източинк на кислород“, допълниха от здравното заведение. От там обясниха, че вътрешната инсталация за кислород на болницата се използва и от кардиологичната болница „Сърце и мозък“, и от Комплексния онкологичен център. Двете здравни заведения ползват сгради на УМБАЛ.

„Фирма СОЛ зарежда преносимите бутилики с кислород, защото нашата система е само за вътрешно захранване. При пикови моменти, също ни доставят количества. Това се случва когато работи нашата барокамера, защото тя консумира много кислород и се налага включването на допълнителен източник“, разясниха още от бургаската болница.

Допълниха още, че собствената инсталация е изградена, за да може болницата сама да си произвежда кислород и да не ползва преобладаващо чужди източници.