Калина Апостолова е козметик с 10-годишен опит. Тя е представител на водещата козметична фирма „Антоанет“ за Бургас. Специалистът често дава съвети на читателите на Грамофона за това как кожата ни да изглежда свежа и здрава. В предишните материали ви запознахме с това как да поддържате веждите си перфектни и кога да почиствате кожата си. Днес ще обърнем сериозно внимание на акнето и неговото лечение. Вижте важните съвети на една от топ бургаските козметички!

Калина, кои са най-често срещаните кожни проблеми, с коити се сблъскват клиентите ти?

-  Кожните проблеми са едно от най-неприятните неща, които може да сполети всеки човек.Трябва да сме запознати с поне малка част от някои техни симптоми, за да можем да реагираме бързо и адекватно. От моята практика забелязвам, че много клиенти страдат от акне и неговата клинична форма - акне вулгарис  в различни стадии.

Какво ще ни кажеш за акнето? Защо и кога се появява?

-  То е много често срещано заболяване в дерматологията и определено е медицински проблем, който при всеки протича по различен начин.За първи път започва да се появява по време на пубертета и основната причина за това е в хормоните.При растежа на тялото хормоните стимулират растежа на мастните жлези и те отделят по-голямо количество себум. Акнето е заболяване на космено-мастния фоликул, засягащо предимно кожата на лицето, гърба, гърдите и раменете. Основният клиничен белег на заболяването е полиморфен обрив, състоящ се от комедони (черни точки), инфламаторни лезии - малки червени пъпчици (папули) и гнойни пъпки (пустули). В по-тежките случаи се наблюдават и кисти.

Какви лечебни процедури прилагаш при този вид заболяване?

-  Процедурите, които прилагам са разнообразни като най-ефикасни са пилингите с наличие на салицилова киселина. Нейната ефективност е в запазване на порите чисти, които съдържат себум. Той насърчава обелване на повърхностния слой на кожата и отваря запушените фоликули, ексфолира мъртвите клетки и възстановява цикъла на нормална смяна на клетките в кожата. Има силни антимикробни и противовъзпалителни свойства и именно за това се използва при лечение на акне. В моят салон използвам салициловата киселина в различни концентрации - 10%, 20% и 30%.

Тя е самостоятелно неутрализираща се, така че не е необходимо да се използва неутрализатор.След прилагане на дадения брой апликации върху кожата на лицето почиствам със студена вода и нанасям успокояващ крем плюс крем с висока слънцезащитна протекция. Използвам също  пилинг коктейли- комбинации от киселини, които също действат положително на акнеичната кожа. Също така обяснявам на клиентите си, че ако искат да постигнем бързи и отлични  резултати, е задължителна  употребата на продукти за домашна грижа.

Какво можем и трябва да правим в домашна обстановка за кожата си и какво не е желателно?

-  Кожата трябва да се почиства сутрин и вечер, за да се премахва излишния себум и замърсявания. Използват се себубалансиращи,антибактериални,ексфолиращи препарати,също така и слънцезащитен крем.

При наличие на възпалителен процес  и зачервявания по кожата на  клиенти с акне категорично забранявам използването на ексфолианти с абразиви,защото по този начин може да се разпространят бактериите.

Не правете екстракция (стискане) на пъпките си сами в домашни условия! Това само ще влоши състоянието на кожата ви.Непрофесионалното третиране на дълбоки възпаления може да предизвика образуване на кисти,трайни белези и петна. Доверете се на опитен специалист той ще ви даде компетентното си мнение и ще се погрижи за вашето лечение на проблема, който искате да премахнете.

Какво лечение за упорито акне предлагаш най-често?

-  Лечението, което аз прилагам  при всеки е строго индивидуално и зависи от вида акне,тежестта на заболяването,степента на засягане,възрастта,пола на клиента и не на последно място желанието му да бъде лекуван.

Колко е важно почистването на кожата на лицето ни?

-  Почистването на лице като професионална козметична процедура се прилага с хигиенна и лечебна цел. То помага за отстраняването на мъртвите клетки от повърхността на кожата, но най-важната му задача е почистване в дълбочина на запушените пори от мърсотия, прах и грим. От честотата на почистването на лице зависи здравето и красота на кожата на клиента. Периодичното дълбоко почистване на лице, ще Ви осигури за по-дълго време красива, нежна и еластична кожа с равномерен тен.

Всеки от Вас може би си е задавал въпроса – колко често е необходимо да почиства лицето си при професионален козметик? Истината е, че категорично правило няма. Честотата и интензивността на почистването на лицето е строго индивидуална и се определя от специфичните нужди на Вашата кожа. Вашият козметик може да Ви даде професионален съвет през какъв период от време е необходимо да си правите професионално почистване на лице.

Лично аз съветвам моите клиенти в месеца веднъж да изършваме дълбоко почистване със серията Lipacid или Nutri Peptide на незаменимата от мен израелска професионална козметика GIGI. След това правим поредици от терапии като ги назначавам спрямо състоянието на кожата и резултатите, които искам да постигна. В момента повечето мои клиенти са на курс от химични пилинги, като при всеки индивидуално определям на каква дълбочина ще бъде пилинга. Използвам различни видове киселини и концентрации на марката Toskani и сериите Ester C и Retin A на GIGI Cosmetics.

Между интервала на пилингите  правя дълбоко хидратиращи и подхранващи терапии, за да подсиля обновяването на клетките, например новата промедицинска неинвазивна терапия GIGI Carboxy. Тя е с дългосрочен ефект, без противопоказания и странични ефекти, подходяща за всеки тип кожа и всяка възраст. Не само аз, но и клиентите са очаровани от резултатите, които успяваме да постигнем за много кратко време и разбира се кожата не изглежда само в момента след процедурата чиста и свежа, а сме се погрижили за дълго време тя да е красива, млада и бляскава.