Липидният профил е едно от най-важните изследвания за диагностика на нарушенията в мастната обмяна на организма (дислипидемия), които са свързани с повишен риск от сърдечно-съдови заболявания. Той включва:

  • Общ холестерол
  • HDL-холестерол (липопротеини с висока плътност), познат като „добър“ холестерол
  • LDL-холестерол (липопротеини с ниска плътност), познат като „лош“ холестерол
  • VLDL-холестерол (липопротеини с много ниска плътност)
  • Триглицериди

За да насърчи пациентите да обръщат по-голямо внимание на здравето си, лаборатория ЛИНА извършва изследването липиден профил безплатно през месеците септември и октомври 2024 г. в самостоятелните си лаборатории и манипулационни в страната. За него има само стандартна такса манипулация от 2 лв.

Защо липидният профил е важен?

Той е в основата на оценката на риска от развитие на атеросклероза, инфаркт или инсулт. Ранното откриване на отклонения в обмяната на липидите позволява да се предприемат превантивни мерки, които да предотвратят натрупването на атеросклеротични плаки в съдовете и свързаните с това сериозни усложнения. Липидният профил е част от критериите за диагностика на метаболитния синдром, който включва комбинация от фактори, повишаващи риска от диабет и сърдечно-съдови заболявания.

Необходимо ли е изследването да се извършва на гладно?

Изследването на липидния профил на гладно е стандарт в клиничната практика от дълги години. Спазването на това условие осигурява по-добра сравнимост на резултатите при проследяване и по-малко вариации в измерваните анализи. През последните години, редица професионални дружества, включително Европейското дружество по атеросклероза и Европейската федерация по клинична химия и лабораторна медицина (2016г.), одобряват и допускат извършването на липиден профил без гладуване, като се базират на редица проучвания, които доказват, че промените в нивата на липидите в резултат на нормален прием на храна са минимални и не се отразяват при оценка на сърдечно-съдовия риск. Изследване на гладно се препоръчва, ако нивата на триглицеридите надхвърлят 4.5 mmol/l при случайно извършен тест без спазване на желателната 8-часова хранителна пауза.

Поне 24-48 часа преди изследването трябва да се преустанови приемът на алкохол. Неговата консумация може да повлияе нивата на триглицеридите.

Лекарства като анаболни стероиди, андрогени, кортикостероиди, алопуринол, клофибрат, колхицин, противогъбични лекарства, холестирамин, еритромицин, естрогени и др. могат да повлияят резултатите от изследването. Необходимостта от прекратяването им преди изследването се определя от лекуващия лекар съобразно конкретния случай.

Кога е подходящо да се прави липиден профил?

Анализът на липидния профил трябва да се направи, когато човек е относително здрав. След остро заболяване, инфаркт или операция е необходимо да се изчака поне 6 седмици преди изследването.

Интерпретацията на резултатите и оценката на риска от сърдечно-съдови заболявания е важно да бъде направена от специалист, познаващ общото здравословно състояние и медикаментозно лечение на пациента като бъде информиран дали изследването е направено на гладно или не.

Кой може да се изследва?

Безплатните изследвания в лаборатория „ЛИНА“ са достъпни за всички пациенти, без значение дали са здравноосигурени или не.

Къде има лаборатория „ЛИНА“?

В областите: Бургас, Варна, Добрич, Пловдив, Пазарджик, Плевен, Ловеч, Стара Загора, Габрово, Сливен и Ямбол. Адресите и работното време на самостоятелните ѝ филиали вижте тук.

Колко пъти може да се изследвате безплатно?

Можете да се включите в кампанията с безплатни изследвания толкова пъти, колкото имате нужда. Целта е, ако през септември забележите отклонение в референтните граници и посетите лекар, то на следващия месец да направите тези анализи контролно. Защото мисията на лаборатория ЛИНА е да измерва Вашето здраве!