Един от най-изтъкнатите специалисти в областта на нефрологията, проф. д-р Евгений Възелов от "Ел Масри", представи България на важен конгрес в Гърция, съобщиха за Грамофона нюз от центъра по Хемодиализа.

Участниците в конференцията, която се проведе преди няколко дни в Солун, бяха учени не само от страната домакин, но и от други държави на Балканите.

Тематиката на конгреса беше „Уринарни инфекции“, като в лекциите и представянията под формата на „кръгла маса“, бяха дискутирани най-съвременните методи за диагностика и лечение на инфекциите на отделителната система, които по своята честота отстъпват само на бронхо-белодробните.

Данните в тази насока в световен мащаб са крайно обезпокояващи – годишно се регистрират приблизително 440 милиона епизода на инфекции на отделителната система, които водят до около 260 000 смъртни случаи. На конгреса бяха представени от научна и практическа гледна точка особеностите на възникването и протичането на уринарните инфекции в различните възрастови групи – педиатрична, зряла възраст, гериатрични пациенти както и при контингенти с бъбречна и други органни трансплантации, пациенти в старчески домове, пациенти с параплегия.

На научния форум бяха дискутирани най-съвременните правила за използване на лекарствени препарати, както и препоръчителната продължителност на лечението в съответствие с препоръките на Infectious Diseases Society of America (Американска Асоциация по Инфекциозни Болести) от 2019 година и European Association of Urology (Европейската Урологична Асоциация) от 2022 година.

Докладът, който проф. Възелов представи на конгреса, е по покана на президента на „Гръцки Колеж по Нефрология и Хипертония“, д-р Георгиос Вергулас. Той бе на тема „Безсимптомни инфекции на отделителната система“-състояние, което при някои специфични контингенти (пациенти с постоянен катетър, обездвижени вследствие прекъсване на гръбначния мозък), достига особено висока честота.

Научно доказана полза от лечението на макар и безсимптомно протичащите инфекции се отчита при пациенти, на които предстоят ендоурологични оперативни намеси както и при бременни. При последните, особено чувствително намалява честотата на развитие на „пиелонефрит“ след раждането, а има данни че намалява процентът на предизвиканите преждевременни раждания и на недоносените бебета.