Помощник-фармацевтите в Бургас се обединиха и искат спешни законодателни промени, които да им позволят да работят спокойно без да нарушават закона или да се крият от контролните органи, за да не бъдат глобявани. Те настояват да изпълняват рецепти по лекарско предписание, защото имат нужното за това образование. В момента помощник-фармацевтите могат само да отпускат хранителни добавки, чайове и медицински изделия. Ако в аптеката дойде пациент с преписан от лекар антибиотик, помощник-фармацевтът няма право да му го даде. Рецептата може да бъде изпълнена само в присъствието на магистър-фармацефт.
„От години се опитваме да обясним, че според действащото законодателство, ние сме с висше образование, обучавали сме се в медицински колежи към университетите в София, Плевен, Варна, Стара Загора и Бургас. Ние имаме бакалавърска степен на образованието. Въпреки дипломите си, ние работим незаконно и не защото нямаме нужните знания, не защото системата няма нужда от нас, а защото в основния закон, който регламентира дейността ни в аптеките остава нереформиран и изостава от действителната картина на нашето образование“, обясни председателят на Регионална колегия в Бургас Димитрина Петрова.
Според помощник-фармацевтите този закон ги принизява и обезсмисля образованието им и трите години през, които са учили. Липсата на достатъчно магистър-фармацевти е и причината да не бъдат отворени аптеки в малките населени места.
„Дори и да се отвори аптека, ние нямаме правото да изпълняваме зелени рецепти или рецепти по НЗОК. Това трябва да се прави под контрола на магистър-фармацевта“, категорични са те.
„В същото време в болничните аптеки помощник-фармацевтите работят с цитостатични препарати, които са доста специфични, при разреждането до пускането в системата. Щом работят там така, защо да не приложат знанията си и в отворен тип аптека“, заяви Стоян Георгиев, който е член на УС на „Българската асоциация на помощник-фарацевтите“.
Помощник-фармацевтите дадоха за пример няколко европейски държави, където е позволено да изпълняват рецепти по лекарско предписание.
„В някои държави има и тристепенна система, която включва и технически асистенти, които са най-ниското ниво в системата. В Германия нашите колеги могат да отпускат лекарства на пациенти и дори да дават инструкции за тяхната употреба. Те дори могат да го правят без контрола на магистър-фармацевта. СЗО не напразно е посочила България за актуализиране на своето законодателство. Те ни подкрепят и са категорични, че тези поправки трябва да бъдат направени. Имаме подкрепа и от Европейската асоциация на фармацевтичните техници. Настояваме законодателството да отрази нашите дипломи за висше образование и реално придобитите знания и квалификации“, коментира помощник-фармацевта Станка Маркова.
Според сега действащото законодателство, ако помощник-фармацевт изпълни рецепта, без присъствието на магистър-фармацевт, то той ще бъде глобен с 5000 лева.
За това и помощник-фармацевтите настояват за промени в закона, които да им позволят да работят спокойно. Ако не бъдат чути, те са готови и на протести, което означава, че 4000 помощник-фармацевти ще спрат да работа. А това може да доведе до затварянето на много аптеки.