От утре започват великденските пости. Вярващите, които искат да ги спазват ще трябва да се разделят за 8 седмици с всички храни от животински произход. 
 
В повечето древни култури постенето се практикува като форма на доброволно ограничаване както от от зли помисли и дела, така и от хранителни продукти от животински произход.
 
В православната традиция съществуват 4 многодневни поста в годината - Велик пост (великденски пости), Петров пост,
Богородичен пост и Рождественски (коледни пости).
 
Изключените по време на постите белтъчини от животински произход трябва да се заместят с витамини, микроелементи, белтъчини и въглехидрати от растителен произход, за да не се нарушава баланса на организма. За да не се изтощава твърде много тялото по време на дългите коледни и великденски пости, църквата е предвидила дни, в които е разрешена консумацията на риба. 
 
Ползите от правилно проведените пости са много: повишеният прием на зеленчуци и плодове (богати на пектин, целулоза и антиоксиданти) спомага за изхвърлянето на токсините, облекчава дейността на храносмилателния тракт, ендокринната и сърдечно-съдовата система.
 
Намаляват се нивата на лошия холестерол и метаболизмът се засилва.
 
Постенето действа имуностимулиращо, подобрява съня, дейността на сетивата, подобрява паметта. Неслучайно се препоръчва ядене на постна храна при много сърдечно-съдови и белодробни здравословни проблеми.
 
Според диетолозите единствените рискове от постите са в продължителното им прилагане. Отсъствието на животински протеини лишава организма от незаменими аминокиселини, желязо и калций. Също така в растенията напълно липсва витамин В12, който е важен фактор в кръвотворенето.

 
Затова дългите великденски и коледни пости трябва да се предприемат само от напълно здрави хора. Малките деца, подрастващите, много възрастните хора, бременните и кърмещите жени, хронично болните и претърпелите тежко заболяване не бива да постят.
 
Как да постите, съвтевта експертите: 
 
1. Компенсирайте липсата на животински белтъчини с много бобови култури; комбинирайте ги със зърнени храни.
 
2. Набавяйте си достатъчно желязо чрез прием на храни, съдържащи витамин С, защото този витамин подобрява усвояването на желязото - грах, карфиол, зеле, чушки, лук, киселец, коприва, цвекло, цитрусови плодове, ябълки и други.
 
3. Консумирайте храни, от които да си набавите калций - пълнозърнест хляб, коприва, спанак, ядки, сушени плодове и бобови храни.
 
4. Употребявайте пълнозърнести зърнени храни. Те ще ви дадат много минерали и витамини от група В.
 
5. Пийте достатъчно количество вода (поне по 1,5-2 л на ден). Полезно е да се пие и чай.
 
6. Конусмирайте разнообразна храна, за да можете да доставите на организма си всички необходими му вещества, минерали, соли, витамини и т.н.
 
 
Източник: Факти.БГ