Още днес в приемнтото отделение на УМБАЛ – Бургас ще има допълнително устройство за пръстова идентификация. Това обеща пред Gramofona.com зам.-директорът на здравното заведение д-р Светлозар Георгиев.
„Ние отчитаме, че това е неудобство. Съчувствам на хората и се чувствам виновен, че не успяхме да го направим“, коментира д-р Георгиев. Той обеща, че хаосът от днес повече няма да се повтори. Над 100 пациенти чакаха за прием или изписване тази сутрин в бургаската болница. В 12 часа все още имаше хора, които са дошли рано сутринта и не са успели да влязат за лечение. Причината е, че от днес е в сила системата за пръстов идентификатор при прием в здравно заведение.
„В затвора се влиза по-лесно, отколкото в болница.“ Това коментират пациентите, които с часове чакат, за да бъдат приети в УМБАЛ – Бургас. Много хора са се отказали да чакат, за да постъпят в болницата за лечение, защото не са им стигнали силите да стоят на опашката. Възрастна жена разказа, че е тук от 8 часа сутринта.
По съвет на личния лекар тя е пристигнала гладна и жадна, защото трябва да й се направят серия от изследвания при постъпването. В 12 часа жената все още е във фоайето на приемното отделение. Пациентите се оплакват, че на регистратурата не се отчита спешността на случаите. Жена с тежка алергия е била принудена да стои на опашката докато й дойде реда.
„Започна да се зачервява, беше подута по шията. Накарахме я да влезе без да пита. Как пък няма да обърнат внимание, че е с алергия, а ще я оставят?“, недоумяваха чакащи. От ръководството на болницата уточниха, че предвиждат да поставят поне още две устройства и така пръстовата идентификация да се извършва на 5 места. Сега устройствата са само две. Следобед ще заработи и трето.
Пациентите, които чуха това обаче не останаха доволни от новината. „Не ни трябват нови устройства за пръстови отпечатъци. Това трябва да се махне. Този Москов мисли ли какво прави“, недоволстваха болните.
Изключително изнервени са и придружителите, които в повечето случаи водят свои възрастни близки. Някои от тях признаха, че се чувстват безпомощни. Мнозина са оставили болните си роднини в автомобилите, защото се притесняват, че в тясното пространство на приемното отделение не е безопасно да има такова струпване на хора.
„Баща ми е с онкологично заболяване. Два часа чака, тук има хора, които кашлят. Той е достатъчно зле, че да рискуваме да се зарази и допълнително“, обясни бургазлийка. Тя призна, че ще се откаже от приема в болницата, а ще търси частен кабинет, който да назначи терапията на баща й, за да го прибере у дома.