Д-р Евелина Иванова е един от водещите бургаски диетолози и медицински консултанти по хранене и диетика. Завършила е висшето си образование в Медицинския университет във Варна, а в сферата на здравеопазването работи от 25 години. Д-р Иванова дава ценни съвети на читателите на Gramofona.com за здравословното хранене. Днес фокусът е храненето при хората, които са застрашени или страдат от затлъстяване.

Диетичното хранене е много важен елемент както при лекуването, така и при предпазването от почти всички заболявания  и това особено важи за затлъстяването, напомня опитният бургаски диетолог д-р Евелина Иванова.

Важно е да не забравяме, че храненето трябва да е пълноценно и добре балансирано. Дори и когато става въпрос за хранене при затлъстяване, менюто трябва да е така подбрано, че да задоволява всички физиологични нужди на организма и да стимулира неговите съпротивителни сили. Това е изключително важно когато става въпрос за растящ детски организъм.

Всеки един хранителен лечебен режим трябва да бъде съобразен с конкретния човек – с неговата професия, възраст, с това при какви условия се прилага – дали пациентът е в болница, у дома или в санаториум. Важно е също така обработката на храната да отговаря на естетическите изисквания на човек. Не е нужно храната да е безвкусна, за да е полезна, напомня д-р Евелина Иванова.

Ако страдате от наднормено тегло или затлъстяване, то диетолечението е изключително важно за вас. Не прибягвайте обаче към диети без да сте се консултирали с лекар! Самолечението с диетични режими може да точно толкова опасно, колкото и самолечението с лекарства, предупреждава д-р Иванова.

Диетата трябва да бъде съобразена със степента на затлъстяване, с наличието на съпътстващи заболявания и усложнения на конкретния човек. Храната на пълните хора трябва да съдържа всички хранителни съставки, количеството на които динамично се изменя в зависимост от степента на затлъстяване, от здравословното състояние. Енергийната стойност на храната също динамично се променя съответно на възрастта и на степента на затлъстяване.

Важно условие за ефективността на диетичния режим е редовното следене на телесната маса и количеството общи и висцерални мазнини /около вътрешните органи/. Моят опит показва, че измерването на телесната маса трябва да става веднъж или два пъти седмично, а това на мазнините – на всеки 14 дни, уточнява д-р Евелина Иванова.

Тя напомня на дамите, че преди овулация и непосредствено преди менструация женският организъм задържа течности. За това и в тези дни резултатите може да не са това, което сме очаквали. Това обаче не трябва да ни обезкуражава. Важно е да останете верни на започнатия режим и само седмица по-късно резултатът ще ви впечатли, категорична е д-р Евелина Иванова.

Основното правило при изготвянето на хранителния режим при затлъстяване е храната да бъде разнообразна и пълноценна, т. е. да бъде съставена от всички хранителни елементи. Не трябва да се усеща мъчителен глад, категорична е бургаската диетоложка. Затова се препоръчва често хранене /4-5-6 пъти дневно/, но с малки порции храна. Белтъчините трябва да са в нормални количества /70-100 г дневно/. Нужно е да се ограничат мазнините до 40 г, а въглехидратите – до 130 г на ден. Желателно е веднъж седмично да се консумират само плодове и зеленчуци. Отслабването трябва да става постепенно, до 3 кг месечно. По-значителна редукция се допуска само под постоянен лекарски контрол.

Ето и няколко простички правила, които всеки човек застрашен или страдащ от затлъстяване трябва да спазва при хранене:

  1. Храненето да става 4-5 пъти дневно с обемиста и засищаща, бедна на енергия храна /зеленчуци, несладки плодове, нетлъсто месо, нискомаслени мляко и млечни произведения, яйца, риба/.
  2. Да се избягват острите подправки, пикантни храни, тестени произведения, сладкарски изделия, алкохолните напитки.
  3. Хлябът да се ограничава до около 50-100 г дневно, като се консумира типов, ръжен или хляб „Грахам“.
  4. Да се избягва употребата на подсладени напитки . След нахранване да не се чувства преситеност, но не бива и да се усеща глад. Чувството на глад пречи за нормализиране на телесната маса.
  5. Да се избягва почивката след приемане на храна. Да не се вечеря късно, непосредствено преди лягане. Разходката след ядене е много полезна.
  6. Храненето да става бавно, храната се сдъвква добре.
  7. Да се измерва точно порцията съгласно диетичните указания и да се консумира само това, което е определено. В никакъв случай да не се допуска храненето от общи блюда на трапезата.
  8. Храненето да става в точно определени часове, като се започва със салата /маруля, къдрава салата, домати, краставици/. Половин час преди хранене може да се изпие чаша вода.
  9. Да се избягват храни, които водят до запек, а да се консумират повече баластни вещества /храни, богати на целулоза/, които премахват запека. Хроничният запек пречи на желаното отслабване.
  10. При кулинарната обработка да не се използват пърженето, панирането, запръжките, приготвянето на яхнии, кебапи, пикантни сосове, остри блюда и бульони.

Кои са разрешените храни при проблеми с теглото, кои храни трябва да ограничим, а за кои да забравим напълно – очаквайте следващия материал по темата.

Ако искате лична консултация за правилно и здравословно хранене, може да я направите кабинета на д-р Евелина Иванова „Активни и здрави”, който се намира в ДКЦ 2, к-т 110, гр. Бургас, бул. „Демокрация” 94. За запазване на час при специалиста: 0887 313 849.