Леките случаи на COVID-19 ще се лекуват амбулаторно и с безплатни лекарства, които ще се изписват по преценка на лекар. Това каза на брифинг заместник-министърът на здравеопазването Димитър Петров след среща с представители на пет болнични асоциации, включващи държавни, общински и частни болници. Целта е да се намали натискът върху болничната помощ, обясни Петров.

Новата амбулаторна процедура вероятно ще бъде приета в понеделник, като тя ще може да се изпълнява от лекарите в първичната и в специализираната извънболнична помощ, както и от педиатри. Лекарствата ще се изписват по общия ред.

По думите на Петров те ще се заплащат от бюджета на НЗОК, в който се очаква да постъпят близо 120 млн. лв. приходи. В процедурата ще бъдат указани и изследвания, които ще се правят, ако има нужда. Ако състоянието на пациента се усложни, той ще бъде приеман в болница, уточни зам.-министърът.

От брифинга стана ясно още, че Министерството на здравеопазването ще стартира две процедури - едната от тях е за допълнителна поръчка на Ремдесивир и за стратегически медикаменти, които стават дефицитни във времена на пандемия - нискомолекулни хепарини, Дексаметазон и няколко вида антибиотика.

„Идеята е да се създадат запаси в шест болници, които да се разпределят в останалите лечебни заведения. Запасите ще са в рамките на около шестмесечното потребление”, обясни той.

Той посочи, че актуализацията на бюджета е важна, защото допълнителните средства за медикаментите са в рамките на актуализацията. „С наличния бюджет е обезпечен Ремдесивир в рамките на договора, но той няма да стигне. Поръчката е за около 15 000 флакона, в момента имаме около 7 500”, уточни Петров.

Източник: Нова телевизия