107 са медицинските сестри в училищата в Бургаско. Те не достигат за запълване на местата във всички учебни заведения на територията на областта, които наброяват повече от 130, съобщи БНР. Този проблем се среща както в цялата страна, така и в Европейския съюз, посочи председателят на Управителния съвет на Съюза на парамедиците в България Ива Пехливанска:

„Отделно има училища, които са с много паралелки и работното време на медицинската сестра обикновено е от 9 до 16:30-17 часа, а часовете са до след 19 часа. Тоест имаме непокриване на пълните смени. Особено в големите училища една медицинска сестра не би могла сама да обслужи всички ученици."

Има възможност една медицинска сестра да изпълнява дейността си в няколко училища, но това се случва трудно, пояснява още Ива Пехливанска:

„Въпросът е, че когато изпълнява тази дейност, не би могла да реагира, ако в другото училище се случи инцидент. Има подобен опит в европейски държави, където медицински сестри обслужват няколко училища, но те са външна структура, която е много добре организирана - и с транспорт, и с оборудване, и с допълнителното обучение по оказване на спешна медицинска помощ.“

От съсловната организация отправят предложение към Министерството на здравеопазването за назначаване на парамедици в училищата, за да се разреши кризата с липсата на медицински сестри. Предстои идеята да бъде разгледана в ресорното ведомство:

„Още преди година и половина ние от Съюза на парамедиците в България сигнализирахме на министерствата за огромен недостиг на медицински специалисти в училищното здравеопазване. Истината е, че в България не достигат 30 000 медицински сестри.“

Парамедиците в училищата биха спестили значителен финансов ресурс на държавата, тъй като обучението им е по-кратко и специализирано. 

Очаква се до 2 години да бъде въведена специалност в медицинските колежи и университети за бакалавър „Парамедик“, уточни Ива Пехливанс