Нов апарат в УМБАЛ „Дева Мария” показва за секунди има ли нужда от поставяне на стент. Изследването е насочено към пациенти със стеноза на кръвоносните съдове.
Апаратът представлява FFR система (Fractional Flow Reserve), служеща за функционална оценка на коронарни стенози. Новото при него е, че това не се извършва с водач, както е при всички останали апарати, а с микрокатетър.
„Когато се използва водач, той не може да мине през всички стенози и често се случва това да попречи да бъде направена оценката за тяхната тежест. При новия апарат няма подобни ограничения – катетърът може да се пласира върху различни водачи, с които да се преодолеят всякакви стеснения и за секунди показва има ли нужда от слагане на стент”, разясняват от фирмата вносител.
Новата методика позволява по-точна и бърза оценка на стенозите на коронарните артерии при по-висок процент успеваемост и с по-малък риск за пациента.
„Апаратът е изключително полезен, защото можем да оценим дали стеснението на артерията трябва да бъде лекувано или не. С другите методики това не може да се определи с точност - може да се пропусне стеноза, която не изглежда толкова тежка, а в същото време тя да създава проблеми в кръвоснабдяването на сърцето. И в обратния случай – да се постави стент на артерия, на която не се налага. С новия апарат преценката е изключително точна”, обясни инвазивният кардиолог д-р Пламен Пенчев.
Пациенти с междинни по тежест стенози – между 40 и 70 %, са най-трудни за преценка визуално.
„Ако методиката покаже, че има значимо нарушаване в кръвотока в съответната част на съдовата система, значи те имат нужда от интервенция, т.е. от стентиране. Ако кръвотокът е запазен, тогава не е необходимо да се прави”, допълва д-р Пламен Пенчев.
По този начин се избягват излишни стентирания и могат да се лекуват адекватно пациенти, за които без апарата би се преценило, че нямат нужда от поставяне на стент.
Изследването е напълно безплатно за пациентите, тъй като се поема от Здравната каса.