Бургас е домакин на двудневен медицински форум за репродуктивното здраве, който се провежда в Университет „Проф. д-р Асен Златаров“. Организатори на събитието са Медицинският факултет, Община Бургас и УМБАЛ Бургас.
„Младите лекари“ на Бургас бяха представени от д-р Диляна Стоянова, специалистендокринолог в МЦ „Д-р Стайков“ и член на УС на сдружението. Д-р Стоянова участва с презентация на тема "Хиперпролактинемията при мъжете". Това е състояние, найчестата причина за което са тумори на хипофизата наречени пролактиноми. Те представляват 45% от всички хормонално-активни тумори на хипофизата и предизвикват инфертилитет при мъжете и жените.
Клиничната изява на хиперпролактинемията е по-ранна при жените тколкото при мъжете. Дори минимални отклонения на пролактина водят до нарушения в менструалния цикъл, което е причина за изследване и навременно установяване на проблема. При мъжете симптомите не са специфични и затова пролактина се изследва на по- късен етап. Проявява се като ефект от ниските нива на тестостерона – намалено либидо, еректилна дисфункция, нарушения в качеството и количеството на сперматозоидите, развитие на гинекомастия. Наблюдава се намалено окосмяване по лицето, гърдите, вътрешната страна на бедрата и другите андроген-зависими зони.
Хиперпролактинемията е причина и за намалена мускулна маса, анемия, метаболитен синдром и остеопороза.
Най-често жените развиват микроаденоми (тумор с размер под 1 см), а мъжете - макроаденоми (тумори с размер над 1 см). По-големият размер на аденома е причина за главоболие, нарушения в периферното зрение, а в някои случаи дори до загуба на зрението. За разлика от останалите аденоми на хипофизата, където лечението е хирургично, при пролактиномите се използва медикаментозна терапия. С овладяването на това състояние се възстановява хормоналната ос, отговорна за производството на тестостерон, както и образуването на качествени сперматозоиди.
Това намалява риска от късните последици на хипогонадизма - повишен сърдечносъдов риск и риск от патологични фрактури.
Според д-р Стоянова, ако диагнозата се постави на време, това би избегнало скъпи и ненужни изследвания. Ненавременното диагностициране може да доведе до необратими последици за здравето на мъжа и неговите способности за възпроизводство.
Проблемите свързани с инфертилитета се дължат на заболявания на всички системи на човешкото тяло. Затова се изисква тясна колаборация между специалисти от всички медицински специалности, експертното мнение на биолози, ембриолози, психолози. Д-р Стоянова проявява интерес към диагностиката и лечението на хормоналните причини за проблемите с възпроизводството и именно това е причината да избере и да се посвети на специалността „Ендокринология и болести на обмяната“.