Най-често срещаните митове за кърменето Младите майки често се сблъскват с различни митове и легенди при отглеждането на детето си. Особено, ако бебето е първо в семейството. Тогава винаги се намира някоя опитна комшийка, приятелка, свекърва, която да обсипва с ценни съвети младата и категорично нищо неразбираща майка. Съветите понякога са смешни, друг път ценни, но понякога са и откровено опасни.

В световната седмица на кърменето решихме да попитаме бургазлийки, кои са най-честите митове, свързани с естественото хранене на новороденото.

Венелина Янева ни разказа с какво се е сблъскала тя, а пък ние попитахме „вещи в занаята“ майки, които да разбият същите митове.

Мит 1: Коремчето трябва да си почине.

Истината: Да, прехранването наистина не е полезно. Но, бебето се ражда със стомахче с големината на череша. Съвсем логично е, че бързо се пълни и много бързо се освобождава. За това и новородените ядат често и по-малко. Това автоматично води до разбиването на Мит2, а именно, че бебетата трябва да се хранят на 3 часа и нито минута по-рано или късно.

Мит3: Вечер трябва да има пауза при кърменето.

Истината: Голяма грешка. Особено когато става въпрос за кърмене. Лактацията (производството на кърма от организма) е процес, при който предлагането се определя от кърменето. Т.е. ако не кърмите често, има вероятност кърмата ви да намалее и това да ви вкара във филма с дохранването и даването на адаптирано мляко.

Мит4: Трябва да се дава вода.

Истината: Ако бебето е изключително кърмено, т.е. освен кърма не приема нищо друго, то тогава вода не е необходимо да се дава. В края на краищата кърменето е естествен процес. Има т.нар. предна кърма, която е по-водниста и по-малко хранителна. Тя осигурява така необходимата вода на бебешкия организъм, а задната кърма осигурява хранителните вещества. За това е важно при кърмене да не се дава на бебето да суче две-три минути от едната гърда, а след това от другата.

Мит5: Не трябва да се отбива лятото.

Истината: Няма сезон, който да е подходящ или неподходящ за отбиване. Както кърменето, така и отказът от него е естествен процес. Ако става въпрос за насилствено отбиване на кърмаче, което не приема друга храна, то лятото наистина може да предизвика проблеми, защото има риск от обезводняване на бебето, което не е свикнало с биберон или лъжичка. Но ако детето е достатъчно голямо, свикнало е да приема и друга храна, то тогава отбиването може да стане съвсем спокойно по всяко едно време на годината.

Има още десетки, ако не и стотици митове, свързани с кърменето. Каквото и да ви говорят околните, никога не трябва да забравяте, че това е най-естествения процес в природата. Така че, водете се повече от инстинктите си и по-малко от дебелите книги или непотърсените съвети и нещата ще си дойдат на мястото.

 

По материала работиха Женя Петкова и Михаил Колев