Средствата в здравеопазването са оскъдни и не се използват рационално. Правилата пък стават все по-лоши. Това коментираха лични лекари от Бургас, които днес се включиха в националния протест.
„Ние нямаме за цел да сваляме здравния министър или правителството. Искаме наредбите от миналата година да се преработят така, че да се улесни работата на общопрактикуващите медици“, коментира д-р Петко Желязков. Той се извини от името на колегите си на пациентите и допълни, че джипитата искат медицината отново да се върне при тях.
„Ситият на гладния не вярва. Когато за хората от властта са осигурени средства за лечение в чужбина, те не могат да повярват, че ти тук не можеш да пуснеш един рентген на жена на 80 години“, обясни друг личен лекар. Лимитът на направленията остава сериозен проблем, категорични са джипитата.
„В квартала има туберкулоза. Идват 10 пациента на ден с нощно изпотяване. Аз как да преценя на кого да назнача рентген и на кого не? Как да определя кой пациент ми е по-важен. Не съм месия, не съм Христос, за да разделя рибата на 100. Да не говорим за наказателната отговорност, ако се окаже, че пациентът наистина е с туберкулоза, а аз не съм назначил рентгена“, обясни лекар, а колегите му допълват, че е редовна практика да надхвърлят лимита на направленията и така реално да плащат от джоба си.
Новите правила при хоспитализация също крият риск лечението на пациент да бъде забавено, твърдят медиците. Самите процедури при преглед пък са толкова утежнени, че реално личният лекар трябва да гледа само в компютъра и въобще да не обръща внимание на човека пред него. Огромна част от прегледа ще преминава за идентификацията на един пациент, попълването и подписването на купчина документи, което обезсмисля първичната помощ, отчитат лекарите.
За това и мотото на националния протест е „Върнете ни медицината“. Според джипитата в момента тя е изместена от ненужна бумащина. Днес във всички ДКЦ-та има дежурни кабинети, които ще поемат спешните случаи. Само в малките населени места личните лекари ще останат в кабинетите си, защото там разстоянията са по-големи и това ще затрудни пациентите.