Вътрешно отделение по хематология на УМБАЛ Бургас разширява диагностиката на кръвните заболявания, съобщиха от болницата. Там вече се извършва аспирационна биопсия на костен мозък с последващ морфологичен анализ, както и насочване за хистологично изследване на костен мозък. При нужда от допълнителни специализирани изследвания – молекулярно-генетични, имунологични, имунохистохимични, пробите се изпращат в лабораторията на Националната специализирана болница за активно лечение на хематологични заболявания в София, без да се налага пациентите да пътуват. УМБАЛ Бургас подписа договор за това и изследването за пациентите е напълно безплатно.

Добрите новини съобщи началникът на отделението д-р Станислава Панайотова. След като в началото на годината отделението временно спря работа заради липса на специалисти след смъртта на дългогодишния му завеждащ д-р Димо Рибов, ръководството на УМБАЛ Бургас привлече двама лекари – д-р Станислава Панайотова, специалист-хемотолог и д-р Иван Минчев, специалист-хематолог и "Вътрешни болести".

Д-р Панайотова е позната в Бургас. Работила е в УМБАЛ Бургас и в КОЦ-Бургас. Специализира "Клинична хематология" под ръководството на доц. Цветков в УМБАЛ „Д-р Г. Странски“ - Плевен.

Д-р Иван Минчев - специалист вътрешни болести и клинична хематология, е практикувал  в УМБАЛСМ "Пирогов” и „Токуда“. Специализира „Клинична хематология“ под ръководството на проф. Евгени Хаджиев в УМБАЛ „Александровска“.

В отделението са на щат и двама специализанти по хематология. Само за няколко месеца то бе оборудвано и вече отговаря на изискванията за придобиване на второ ниво, което ще стане възможно след като премине акредитация.

„След няколко разговора с изпълнителния директор на болницата д-р Бойко Миразчийски взех решение да работя тук и да оглавя отделението. С колегата имаме амбициите да го развием, то има всички предпоставки за това, а Бургас има нужда от това отделение. Повечето ни пациенти, нуждаещи се от регулярно кръвопреливане като пациентите с бета таласемия се върнаха и вече се лекуват тук“, сподели д-р Панайотова. Приемат се пациенти с анемични синдроми за уточняване, тромбоцитопении, пациенти с постцитостазни цитопении и други заболявания.

В лечението на рака на кръвта има забележителен напредък. Само допреди няколко години диагнозата „рак на кръвта“ звучеше страшно и неизбежно. Вече има иновативни терапии, които позволяват на тези пациенти да водят нормален живот, те се прилагат и у нас. Важното е заболяванията да бъдат открити навреме, категорична е д-р Панайотова.

Тя приема пациенти по Здравна каса и в медицинския център на болницата – „Св. Николай Чудотворец”.