Ковид кризата у нас показа, че здравната ни система не е ефективна и нейното развитие до този момент е било само екстензивно и нищо повече. Това е една система, от която нито ползващите се, нито тези, които практикуват са доволни – значи има някои недостатъци.
Това коментира пред журналисти в Бургас областният председател на партия АБВ-Варна доц. д-р Георги Кючуков.
„В края на 2018, началото на 2019 година у на с е имало 700 болнични легла на 100 000 души население, при средно за ЕС - 504. В средата на 2020 година леглата стават 784 на 100 000 души население. Това означава, че са разкрити около 1600 легла за година и половина.
У нас има 502 болници на 100 000 души население при средно за ЕС – 2,9. На този фон прави много странно впечатление безконтролният растеж на болничната база в нашата страна, при условие че в сравнение с другите европейски страни, у нас тя е много добре развита, даже бих казал преразвита.
Прави странно впечатление и бързането на служебния здравен министър д-р Стойчо Кацаров, и на изпълнителния директор на НЗОК – проф. Салчев, за разкриване на една нова мега болница в Казичене. Интересен факт е, че в нея се предвиждат да бъдат само тези специалности, които са с много скъпи и високо оценени финансово пътеки.
Тук има някои неща, които лично за мен надхвърлят нормалните професионални отношения между болниците и Министерството на здравеопазването и минават в друга крайност”, коментира д-р Кючуков.
И подробно разясни следното: „На 21.05 инвеститор с интереси във фармацията и здравеопазването изпраща писмо до Румен Радев, в което го уведомява за милионните си инвестиции, които смята да направи в нови болнични бази и за това колко са нужни на България. Иска среща с него и съдействие неговата болнична структура да бъде включена в плана за възстановяване и устойчивост. Среща не се е състояла, но това не спира по-нататъшното действие.
На 31 май е изпратено писмо до МЗ с желание да бъде разрешено изграждането на нова болнична база като разширение на тази в Плевен. МЗ доста бързо минава някои от процедурите и на 22.07 изпраща писмо до НЗОК с цел съгласуване евентуалното финансиране на лечебното заведение в определен период от време.
На 23 юли НЗОК по неизвестен бърз механизъм решава, че може да поеме ангажимента от 2024 година, когато се предвижда завършването на базата, а на 26-ти има отговор до МЗ, че от 2024 година НЗОК ще поеме финансирането на болницата.
По какъв начин е станала тази оценка и по какъв начин проф. Салчев, чийто мандат тогава отдавна ще е изтекъл, ще гарантира това нещо – на никого не е ясно. Смеем да твърдим, че тук се касае за един грозен лобизъм от страна на МЗ”.
Според Кючуков служебният здравен министър в началото на своя мандат е заявил на големите болници у нас, че докато е министър, те ще могат без проблем да разкриват нови болници и клиники.
„По време на Ковид кризата малко от частните болници се включиха в преодоляването ѝ. Има такива все пак, които дадоха своя дял. Още от 43-я парламент, ние от АБВ настоявахме с НЗОК да бъдат финансирани само тези болници, които стриктно изпълняват Закона за лечебните заведения.
За съжаление това не беше допуснато 3 години подред в зала. Ние и като партия, и като съсловна организация считаме, че това екстензивно разрастване на болниците не допринася за подобряване на здравеопазването в България”, посочи още доц. Кючуков.
Още по-фрапантното според него било намерението на инвеститори да разкриват частен медицински университет.
„При положение, че има толкова много в страната, това ще се превърне в конвейер за производство на недостатъчно добре обучени студенти, тъй като кадровият персонал е сравнително ограничен. Това още повече ще снижи нивото на нашето медицинско образование. С разкриването на нов медицински университет и спадане на нивото, спада и доверието в нашето медицинско образование.
Преди години нашите дипломи се признаваха в Гърция и Турция, а сега и двете страни не ги признават. Дали това няма да доведе до още по-голяма инфлация на нашето медицинско образование, така че и страните от третия свят да не искат нашите лекари? Това е въпрос, който мен лично много ме притеснява”, обясни още Кючуков.
Според него медицината вече започва да се дели на елитарна и медицина на останалите. „Либерализмът, който Стойчо Кацаров се опитва да налага, го няма никъде другаде. Бившият здравен министър Петър Москов задаваше риторичния въпрос: Защо в България се разкриват повече болници, отколкото казина и игрални зали? Мисля, че беше абсолютно точен в това отношение!”, посочи още медикът.