До две години здравеопазването в България може да е напълно безплатно за пациентите и това да не доведе до колапс в системата. Решението е изключително просто и вече е доказало своята ефективност в Холандия. Това коментира кандидат-депутатът от ГЕРБ Семир Абу Мелих. Негова кауза още от 43-то Народно събрание е демонополизацията на здравната каса.

„В света има две здравни системи. Едната обръща внимание само на работещия човек, а другата е изключително социална. И двете се провалиха, защото отиват в крайностите“ коментира Абу Мелих, според когото холандският модел обединява най-доброто от двете системи. „Не случайно в последните 4 години Холандия има най-доброто здравеопазване“, уточни той. Каква е идеята?

Да се изгради мрежа от здравни заведения. „Ние и в момента имаме такава мрежа. Имаме достатъчно болници, спешни центрове“, обясни Семир Абу Мелих. В тази мрежа обаче болниците трябва да са бюджетни, а не с договор към Здравната каса. Лечението в тях се поема от обществен фонд. Така напълно безплатно може да се лекува всеки един българин, дори и ако е неосигурен. Тези, които се осигуряват пък ще могат да избират и от допълнителни болници, които не са бюджетно обвързани. При лечението в тях обаче на пациента пак няма да му се налага да доплаща. Това ще бъде възможно, ако се преразпределят здравните осигуровки, които всеки месец ни се удържат от заплатите, обясни Семир Абу Мелих.

В момента всеки работещ българин плаща 8% за здравни осигуровки. От тях 6,4% дава работодателят, а останалите плаща работещият. Идеята е процентът на работодателя да отива в държавния обществен фонд. Работникът обаче няма да внася своята част от осигуровката в държавата, а ще сключва с нея здравна застраховка.

„Така застрахователят ще е този, който ще доплаща разликата в лечението, което общественият фонд не е покрил на работещия пациент“, обясни още кандидат-депутатът. Важно при здравното застраховане е, че цените в него ще определя държавата, а дружествата няма да имат право да отказват сключване на здравни застраховки. „При тях конкуренцията ще е на базата на лекарите и болниците, които предлагат за своите пациенти. Единият може да работи с петима професори и три болници, например, а друг застраховател да е сключил договор с 10 доценти и 4 болници“, обясни механизмът Семир Абу Мелих. Много важен ефект от въвеждането на холандската система е, че пациентът няма да бъде оценян през призмата на клиничните пътеки и техните цени, обясни още Абу Мелих.