В хемодиализен център „Ел Масри” се въведе и осъществи за първи път в Бургас и региона най-модерният метод на хемодиализното лечение наречен хемодиафилтрация /HDF/ и нейната модерна разновидност онлайн хемодиафилтрацията, съобщиха от лечебното заведение. Оттам допълват, че с новия метод се поставя нова ера в качеството на обслужването на хемодиализно болните хора в града и региона, както и на почиващите туристи, нуждаещи се от това лечение.

Какво е то, какви са ползите и недостатъците и по какво се различава от конвеционалната хемодиализа, разказва специалистът от ДКЦ „Ел Масри” д-р Красен Генев.

„Хемодиализата е сборно понятие на различни методи за извънбъбречно очистване на кръвта. Конвеционалната хемодиализа се базира на принципа на дифузия и ултрадифузия на веществата /най-вече нискомолекулни токсини/ от разтвор с по-висока концентрация, каквато е кръвта на пациента, към разтвори с по-ниска концентация, какъвто е диализния разтвор.

Това се извършва в устройство, наречено диализатор, където кръвта и диализният разтвор в противоток се разминават от двете страни на полупропусклива мембрана и се осъществява дифузията и ултрадифузията на урейните токсини, както и на други ниско молекулни вещества.

При хемодиафилтрацията имаме друг вид диализатор с по-сложно изработена мембрана, където освен дифузия се осъществява и филтриране на молекули със средна и малка молекулна маса до 66 000 далтона.

Това става благодарение на малки пори в мембраната и се осъществява чрез конвекция. Освен това тези диализатори притежават и свойството „химическа и физическа адсорбция” и могат да адсорбират по повърхноста си различни вещества, които искаме да очистим. Най-голям интерес в това отношение предизвиква фосфорът.

При този метод може да се извлича и голяма количество течност, около 5 000мл. на час, при което за да не се получи голяма коцентрация на кръвта се изисква и постоянно възстановяване на същата като следразреждане или предразреждане със същото количество течност.

Тези сложни функции могат да се извършват само от супермодерни апарати, пригодени за хемодиафилтрация и притежаващи освен кръвна помпа, така и една или две субституатни помпи. Всичките диализни апарати, които използваме притежават тази функция и са едиствени в Бургас и областта”, обяснява подробно д-р Генев.

Той допълва, че хемофилтрацията е метод познат още от 70-те години на миналия век. Първоначално се е използвал само при т.нар. остри диализи при спешни състояния, като сепсис, полиорганна недостатъчност, отравяния, тежка застойна сърдечна надостатъчност, при масови бедствия с кръш синдром и т.н.

Благодарение на новите проучвания за ролята на средните и малки молекули, хемодиафилтрацията започна да се въвежда от 5 години и при хрониодиализата. Вече няма модерна диализа, която да не е въвела това лечение.

Предимствата на хемодиафилтрацията са

1. Много по-добро очистване на кръвта, което позволява и съкращаване на времето на диализа с 30%.

2. Извличане на много по-голямо количество течности от организма, без риск от йонен шок. Особено важно за пациенти с изразени отоци.

3. Нормализиране на липидните показатели, особено на триглицеридите.

4. Подобряване на калциево-фосфорнато състояние.

5. Предотвратяване на вторичната амилоидоза на бъбреците както и на бъбречната полиневропатия, вследствие на натрупване на средни и малки белтъчни молекули.

6. Подобряване на имунитета на пациентите.

7. Рязко намаляне на малигнените хипертонии и хипотонични състояния.

8. Щадене на периферното кръвообращение и по-леко протичане на диализните процедури.

9. Протекция при развитието на МИА-синдром. Този синдром представлява недохранване, хронично възпаление и атеросклероза на кръвоносните съдове при хората с бъбречна недостатъчност и е в основата на късните сърдечно- съдови усложнения.

Д-р Генев допълва още, че процедурата като консуматив е малко по-скъпа от чистата хемодиализа, поради по-специалните и по-скъпи диализатори, но апаратите, които могат да я извършват, са значително по-скъпи.

Поради едно неразбиране и недоразумение, здравната каса финансира хемодиафилтрацията само в 3-та група диализни отделения, като т.нар. „експерти“ отчитат ролята и само в спешните състояния и не знаят все още за нейното приложение в хрониодиализите, както и по-лекото протичане на процедурата.