Разбира се, КОВИД затрудни и нашата работа, защото имахме болни колеги
Д-р Людмила Желязкова е началник на Отделението по трансфузионна хематология в УМБАЛ-Бургас. Имаше ли отлив на кръводарители в заради Ковид-19 и ще се сдобие ли скоро Бургас с Кръвен център? За тежката 2020 г. разказва д-р Желязкова
Д-р Желязкова, трудно ли работи Отделението по трансфузионна хематология от началото на годината досега в условията на ковид-19?
През месеците март-април, при обявяване на извънредното положение имаше отлив на кръводарители. Несигурността и липсата на информация за вируса, както и призивите за оставане у дома, повлияха на редовните кръводарители.
Изградените КПП-та между общините – също, защото при нас даряват кръв хора от всички 13 общини в региона, а те имаха затруднения с придвижването. През лятото ситуацията се нормализира, за първи път от много години нямахме затруднения с количествата, кръводарителите постепенно се завърнаха и сега работим в нормален ритъм.
Имате ли проблем със снабдяването на кръв и кръвни продукти сега?
Не, нямаме проблеми с кръв и кръвни продукти и поддържаме наличности от всички кръвни групи. Разбира се, КОВИД затрудни и нашата работа, защото имахме болни колеги, но успяваме да осигурим дежурствата в отделенията и да се заместваме взаимно. Колективът ни е много добър, разбираме се с колегите и работим спокойно.
Даряването на важната реконвалесцентна плазма, която помага на пациентите с коронавирус, в Бургас е факт от седмица. Колко души вече станаха дарители?
Първо да уточня, че се дарява цяла кръв, от която в РЦТХ – Стара Загора, към които сме, се извлича лечебна плазма. Важно е да го уточним, защото получавахме упреци, че едва ли не заблуждаваме обществото, че при нас се дарява директно плазма чрез плазмофереза.
В нито един момент от старта на кампанията не сме подавали такава информация – напротив, винаги сме подчертавали момента, че тук взимаме кръв, а не плазма. Но взетата кръв отново става на плазма, при това с много бърза процедура за дарителите – само половин час при нас в отделението, без предварителни тестове за антитела.
В крайна сметка е важен ефектът от процедурата, а именно – извличането на плазмата. Бих искала също да споделя, че имаше страшно много обаждания и натиск кога ще започнем да правим това. Започнахме и очаквахме, че след като толкова хора звънят по телефона и ни упрекват, че се бавим, ще има интерес и за даряване. Подсигурихме двойни екипи, за да поемем целия „поток“.
Да, желаещи има, но не е това, което се очакваше. Ако има достатъчно дарители, ще натрупаме „депо“ и ще имаме плазма на място тук, в Бургас, а няма да се налага да пращаме линейка за 1 сак плазма до друг град.
Отново призовавам всички, които са преболедували КОВИД и имат положителен ПСР тест да заповядат при нас 40 дни след датата на теста. Осигуряваме им бърз коридор и няма да чакат при кръводаряването. В момента се коментира и приравняването на антигенния тест към ПСР, но все още нямаме разпоредби дали ще приемаме пациенти само с антигенен тест.
Докъде стигнаха преговорите със здравното министерство по разкриването на Кръвен център в морския град?
От наша страна сме подали абсолютно всички доклади и планове, каквото се иска от нас. Написала съм информация до ръководството с какъв наличен персонал и апаратура разполагаме, както и че имаме възможност за създаването на такъв. Ръководството е подало информацията към Министерството на здравеопазването и Община Бургас, оттук-нататък се чака разрешението на МЗ. Би следвало те да отговорят на този въпрос.
Как протичат редовните кампании по набиране на кръв в условията на пандемия?
Имаме създадена организация, имаме и желаещи дарители. В случай, че не можем да осъществим изнесен екип, ги каним тук на място в отделението. Хората са много отзивчиви, дарители има, надявам се скоро ситуацията да се промени и да се върнем към изнесените бригади. Но към момента е трудно, защото нито висшите училища работят, нито средните, в предприятията също има призиви за пренасочване на хората да работят от вкъщи.
Има ли спад на дарителите на кръв в Бургас от началото на годината?
Имахме спад в месеците март-април. След това този спад беше преодолян през месеците до октомври. През ноември отново имаме спад – с 250 души по-малко, което отдавам на епидемичната обстановка. Много хора прекараха КОВИД, или в момента го прекарват, има и много карантинирани контактни лица, което също затруднява даряването. Когато се налага да звъним за редки кръвни групи, хората ни отговарят също, че вече са преболедували, но все още не се чувстват добре и не са в кондиция.