Д-р Жени Стоичкова е детски пулмолог от Бургас. Тя е специалист с дългогодишен опит в детските болести, детска пневмология и фтизиатрия. Екипът ни потърси специалиста по повод 12 ноември - Световния ден за борба с пневмонията. Интервю на Грамофона нюз.
Д-р Стоичкова, най- голямото притеснение за родителите на кашлящо дете е, то да не развие пневмония. Какво представлява пневмонията?
Според общоприетото определение пневмонията е остро или хронично белодробно възпаление, при което се засягат алвеолите и/или интерстициалната тъкан на белите дробове. Обикновено се явява като усложнение на инфекциите на горните дихателни пътища, при което възпалителният процес постепенно слиза по бронхиалната лигавица надолу, обхваща най-малките разклонения на бронхите и накрая и самия бял дроб.
Предизвиква се от вируси, бактерии, микоплазми и по-рядко от хламидии, гъбички. При вирусните и т.нар. „атипични“ причинители инфекцията се разпространява по лимфо-хематогенен път с ангажиране на белодробния интерстициум.
Инфектирането става по въздушно-капков път. Поради факта, че цялата дихателната система е покрита с един и същ цилиндричен ресничест епител, респираторната инфекция може да генерализира много бързо в детска възраст поради физиологичната незрялост на имунната система.
Протича с особена тежест поради нарушаване на основните дихателни функции на белия дроб - газообменната функция и ограничаване на белодробния обем от възпалителния инфилтрат. Особенно внимание и наблюдение от специалист изискват рисковите групи деца- преждевременно родените, родените с ниско тегло, децата с вродени заболявания или придобита хронична патология, децата със затлъстяване.
Има ли бум на пневмонии в момента, както често се оплакват родители?
Есенно-зимният сезон е предразполагащ за повишаване на всички респираторни инфекции, включително и пневмониите. Много от причинителите на тези заболявания имат характерни, предвидими сезонни вариации. Сезонните респираторни вируси имат дълги периоди на циклично разпространение. Различните респираторни вируси се разпространяват последователно според сезонните промени в температурата и влажността по предвидим начин и това ни дава възможности да се подготвим предварително.
На какво се дължи скокът в заболеваемостта при децата ?
На първо място това е предаването на респираторните инфекции от човек на човек по въздушно капков път. С края на лятото температурите постепенно започват да падат, слънчевото греене отслабва, децата отново да се връщат в колективите - училища или детски градини. Като цяло за детския организъм настъпва стрес, поради комбинацията от промяна в режима на живот и изменящите се климатични условия. Събирането на децата в големи групи и близкия контакт помежду им в затворени пространства, създава условия за бързото разпространение на инфекциите.
За какви симптоми трябва да наблюдаваме и може ли една пневмония да остане скрита?
В детската възраст най-чести са десцендентните пневмонии от вирусен или микробен тип. Това са пневмонии в хода на обща респираторна инфекция. В началото инфекцията се изявява като инфекция на горни дихателни пътища. В повечето случаи началните симптоми са повишена секреция в областта на носоглътката, задния фаринкс и евентуално оток и болка на фаринкса и на ларинкса.
Клиничната картина на пневмонията зависи от възрастта, типа причинител и имунния статус на детето. Най-честите симптоми са: кашлица, фебрилитет, втрисане, задух и последващи промени в ритъма на дишане, лесна уморяемост, загуба на апетит, отпадналост, повишено изпотяване, главоболие, болки при дишане и други припокриващи се с другите респираторни инфекции, които обче прогресират в хода на заболяването. Прегледът при специалист е задължителен.
Под придобилия популярност термин - „скрита пневмония“ най-често се разбира липса на аускултаторна находка при физиралното изследване.Тъй като пневмоничното възпаление най- често е в хода на започнала в носоглътката инфекция, зависи в коя фаза на заболяването се извършва прегледът и опитността на лекуващия лекар. Във всички случаи състоянието на деца с дихателни заболявания изисква проследяване и комплексна оценка.
Може ли без рентгенова снимка да се постави диагноза пневмония?
Поставянето на диагнозата изисква задължително физикален преглед, лабораторни изследвания за наличие на възпалителен процес, които биха могли да ни ориентират за това дали причината е бактериална, или имаме атипичен причинител. Микробиологичното изследване с провеждане на антибиограма дава отговор кой е най-подходящият антибиотик, а рентгенографията ще определи локализацията и обема на засягане на белия дроб и стадия на развитие на пневмонията.
Честите пневмонии могат ли да са симптом на други заболявания, като астма например?
Детството е периодът на анатомичното и функционално съзряване на всички органи и системи. Днес се счита, че много от хроничните заболявания в зряла възраст имат своята първопричина още в детството. Честите вирусни респираторни инфекции в детството са един от тригерите за най- честото хронично заболяване на дихателната система – бронхиалната астма. А диагнозата на едно хронично заболяване изисква продължително наблюдение от опитен специалист.
Има ли профилактика на това заболяване?
Необходимо е родителите постоянно да полагат грижи за балансиране на детската имунна система. Децата трябва да се хранят по-често с пресни плодове и зеленчуци, богати на витамин А, С, В-комплекс, да спазват всекидневен здравословен режим, да избягват вредни храни, застояване пред телевизора или компютъра, да се разхождат по-често сред природата, да спортуват. Закаляването от ранна детска възраст е предпоставка за добра адаптация към променящата се околна среда. Трябва да се внимава също децата да не се излагат на силен стрес, защото е доказано, че това срива имунната система на организма.
Често родителите са против антибиотиците, но може ли пневмонията и бронхитът да се лекуват без тях?
Антибиотиците са група медикаменти, които се използват за лечение на бактериални инфекции. Има редица лабораторни изследвания, доказващи развитието на такава инфекция. През последните десетилетия масовото използване на тези препарати доведе до появата на много резистентни към тях щамове бактерии и днес призивите на световните организации са за прецизното им използване, за да можем да ги прилагаме успешно и в бъдеще.
Те повлияват не само причинителите, но и нормалната микробна флора на пациента, която е един от определящите за здравето фактори. Принципно вирусните инфекции не изискват антибиотично лечение, но те увреждат респираторния епител и създават възможност за колонизация с бактерии в опреден стадий от протичане на заболяването и това е моментът за правилното им прилагане в тези случаи.
В момента времето е доста променливо, има и мъгли, а те често са „врата“ към респираторните заболявания
От раждането на човек дихателната система е в непрекъснат контакт с въздуха от околната среда и се влияе от неговите характеристики. Повишената влажност се явява дразнител на дихателните лигавици самостоятелно и като носител на замърсяванията на въздуха, които при по-ниска такава са в по-горните слоеве и се разнасят от въздушните течения.
В дните с повишена влажност замърсителите се концентрират във водните капчици ниско над повърхността на земята на нивото на дихателните пътища. Основното вредно свойство на мъглата е, че затруднява дишането и вкарва тези редица вредни вещества в човешкия организъм. Мъгливите дни са опасни най-много за хората с вирусни инфекции или с хронични дихателни заболявания.
Как да подсилим имунитета на децата, за да не боледуват?
Грижата за имунната система в студените месеци не е нещо отделно от грижата за целия детски организъм: закаляване от кърмаческа възраст, правилно хранене, прием на витамини, достатъчно разходки на чист въздух, положителни емоции, избягване на тесни, непроветрени помещения, места с много хора.
Тъй като имунната система е съвкупност от множество биологични структури и процеси в организма през детството до съзряването й, много често се налага да я подкрепяме с имуномодулатори. Изборът за това не е лесен и най -често е индивидуален за всеки пациент.