„Инвестициите на Община Бургас в материалната база на здравните заведения са неоспорими. Това е политика, която трябва да се продължи и да се следва“, коментира кандидат-кметът Живко Табаков по време на второто си он лайн студио, което беше посветено на проблемите в здравеопазването. Според Табаков обаче е необходим щателен анализ на цялата материално-техническа база в общината.
„В онкологичния център през този мандат сме инвестирали над 2 млн. лева и сега имаме център, с който можем да се гордеем. Но получаваме много сигнали за състоянието на белодробната болница, на психодиспансера също. Те се нуждаят от инвестиции както в материалната база, така и в техника“, допълни Табаков. Заедно с него в дискусията за здравеопазването в Бургас се включиха и проф. д-р Димитър Шишков, който е бивш народен представител и един от водещите уролози в страната, и д-р Светослав Тодоров, специализант по неврохирургия в УМБАЛ Бургас.
Заплащането на лекарите, отношението им към пациентите, материалната база и липсата на кадри. Това са основните проблеми, които бургазлии виждат в местното здравеопазване, показва анкетата, която екипът на Живко Табаков проведе през седмицата.
Един от начините за задържането на кадри е, ако студентите, приети държавна поръчка в бургаския медицински факултет остават да работят в Бургас или България поне три години, предложи Табаков. Според него е необходимо и спешно да се увеличи приемът на медицински сестри.
„Нужно е Община Бургас да положи огромни усилия да се увеличи и приемът за медицински сестри. Има липса на кадри в здравеопазването, особено на медицинските сестри. В момента съотношението е един доктор към една сестра. Нормалната практика трябва да бъде 1 към 3. Важно обаче е и да задържим младите специалисти при нас“, коментира още Живко Табаков.
Липсата на добро заплащане пък принуждава повечето медици да работят на няколко места, призна д-р Светослав Тодоров.
„Почти не познавам лекар или медицински специалист, който да работи само на едно място. Един човек след нощна смяна обаче не е продуктивен на следващия ден. Много по-продуктивно ще е, ако знам работното си време, работното си място, и мога да ги съчетая. Мен лично ме обижда и ми се е налагало с дни да преживея една лоша дума от пациент. Хората не оценяват своите лекари, не си дават сметка, че ако те не са там, то няма кой да им помогне. Не само парите, но и лошото отношение, кара колегите ми да отиват в чужбина”, отбеляза той.
Д-р Димитър Шишков пък не спести критиките си към държавната политика в здравеопазването. Той е категоричен, че ресорното министерство няма никаква стратегия за развитието на сектора в дългосрочен план. Според него е необходимо и да се спре порочната практика на делегираните бюджети в болниците, защото това води до източване на здравната каса.
„Здравеопазването е едно от местата, където най-много се краде, но не от лекарите и медицинските сестри, а от хората над тях“, смята д-р Шишков. „Не може един доктор да прави 25 операции на ден, да взима 1000 лева заплата, а да е спечелил на болницата 250 000 лева. Ако се направи една проста справка, колко са преките и непреките разходи в една болница, то веднага нещата отиват за прокурор”, категоричен бе специалистът.
Новата тема, която кандидат-кметът Живко Табаков и неговият екип поставят пред бургазлии е социалната политика на Общината.