Доброволци от община Бургас и БЧК мерят кръвно и раздават вода в центъра на града. Акцията е провокирана от горещата вълна, обхванала страната в последните дни.

При необходимост и през новата седмица ще има мобилен екип, който да помага на бургазлии в жегите, обясни Мая Казанджиева от Община Бургас.

А какво трябва да знаем, от какво да се пазим и кои правила никога не е излишно да си припомняме в жегите обобщава д-р Анна Цветкова.

Оказва се, че младите хора – тийнейджърите, но и тези в по-активната възраст най-често пренебрегват съветите за безопасност и са навън в горещините. Не са рядкост и мъжете, които смятат, че са достатъчно силни и енергични, за да издържат навън, обяснява д-р Цветкова. Тя предупреждава, че дори и на сянка в най-горещото време има риск за здравето ни и за това е по-добре да сме на закрито, а не на вън.

Причината – високата влажност на въздуха, защото живеем край морето.

„Влагата в съчетание с високите температури, особено над 35 градуса, нарушават способността на тялото ни да се проветрява и охлажда. Така се получава хипертермия – организмът увеличава вътрешната си температура много и това може да доведе до топлинен удар“, обясни д-р Анна Цветкова.

Симптомите на топлинния удар са лесно различими. Потърсете сянка, пийнете вода и се охладете ако имате:

  • Главоболие
  • Гадене
  • Повръщане
  • Световъртеж
  • Причерняване
  • Замайване

Освен вода, можете да пийнете и айрян с малко сол. Колкото и да се говори, че подсладените напитки и кафето вдигат кръвното, в горещините е най-добре да ги избягвате, съветва д-р Цветкова. Ако състоянието ви не се подобрява, задължително потърсете лекар.

И не забравяйте, на ден трябва да се пият поне 2 литра вода. Опитвайте да изпивате предиобед по бутилка и половина от половин литър и още толкова в следобедните часове. И не забравяйте, ако ви се налага да сте навън в най-горещото време – сложете шапка, търсете сянката и носете вода със себе си.