Решение на Върховния административен съд блокира работата на ТЕЛК-овете в страната. ВАС е отменил още в петък административната уредба, с която комисиите работят. Проблемът обаче е, че в момента няма нова, по която експертите да оценяват процента на намалена трудоспособност или степента на увреждане на пациентите.

В Бургас работят 3 ТЕЛК, които обслужват населението на цялата област. Средно между 8 и 9 хил. души годишно минават през експертните комисии, за да получат необходимото им удостоверение. Въпреки съдебното решение бургаските комисии ще продължат да работят.

„Обсъдихме с колегите и решихме, че не можем да оставим хиляди пациенти в това положение. Ние ще си свършим нашата медицинска част по оценката на здравословното състояние на хората, а какво ще се променя след това в наредбите и как ще процедира НОИ е отделен въпрос“, коментира пред Gramofona.com директорът на Регионалната здравна инспекция д-р Георги Паздеров.

Според него, а и повечето специалисти, ТЕЛК-овете би трябвало да отпаднат като система за трудоустрояване. Хората с различна степен на увреждания трябва да минават през тези комисии през 1 или 3 години.

Това обаче е безсмислено за тези с ампутирани крайници, или нелечими заболявания. В момента хората, които преминават през ТЕЛК се сблъскват и с още един проблем. Промяна в Закона за социалното осигуряване забавя с месец и половина одобряването на решението.

Сроковете по принцип са двуседмични, но проверката на НОИ за истинността на предоставената информация трае близо 45 дни. През това време хората, хем са освидетелствани, хем нямат право да се ползват със социални придобивки или да получават инвалидна пенсия.

 

Снимка: haskovo.me