„Чак след като родих, си дадох сметка за огромния риск, който бях поела, но не съжалявам и отново бих постъпила така!” Емоционалното признание Владислава прави с насълзени очи, докато със съпруга й Веско прегръщат новородената Дария.

Преди повече от десет години, младата жена претърпява тежка операция от перитонит и лекарите са категорични, че евентуална бременност ще бъде опасна и за нея, и за плода.

„При премахване на киста на яйчника, се перфорира тънкото черво и се стигна до перитонит. Възстановяването беше продължително. Не се знаеше как ще протече самата бременност, дали матката ще позволи да износя плода, но въпреки всичко, когато минаха няколко години от операцията, решихме да рискуваме и да имаме свое дете”, разказва Владислава.

Забременява при втори опит ин витро. Бремеността протича сравнително добре, с единични леки прокървявания. Когато е в осмия месец обаче кървенето става обилно и тя постъпва за наблюдение в АГО на УМБАЛ „Дева Мария”.

Семейството от Димитровград не пести благодарности към акушер-гинеколога д-р Сибел Татарова, която проследява последните седмици от бременността на Владислава.

„Още при първата ни среща ни подготви, че няма да е лесно. Беше много откровена, за което сме й безкрайно благодарни. Вървяхме стъпка по стъпка – 34-та г.с., после 35-а, не можахме да изпълним последната  – 36-а”, споделя Веско.

Околоплодните води на родилката изтичат, когато е в 35-а г.с.    

„След перитонит се предполага, че има множество сраствания в коремната кухина, които биха затруднили още една операция в тази област. За това обмисляхме раждане по вагинален път. Но предвид намалените тазови размери, ранната гестационна възраст, в която изтекоха околоплодните води и незрелостта на плода, вагинално раждане би било рисковано”, обяснява д-р Татарова.

Предприемат цезарово сечение с готовност в екипа да се включи и хирург. При отваряне на коремната кухина, действително се установяват множество сраствания, непозволяващи добър достъп до матката, но операцията приключва успешно. Дария се ражда с тегло 2700 грама и добри жизнени показатели. 

„След екстракцията на плода, се установи лезия на пикочния мехур, която беше своевременно възстановена с помощта на началника на урологичното отделение на болницата д-р Дичо Калоянов. Владислава не е имала усложнения в постоперативния период. Остана под наблюдение няколко дни повече от стандартното, като бяха положени всички необходими грижи за бързото й възстановяване”, допълва акушер-гинекологът д-р Татарова.

„Благодарни сме на целия екип на болницата, на всички лекари и акушерки, които положиха много грижи за нас. Надяваме се да има повече такива болници,които да помагат на хората и да задържат добрите лекари в България”, споделя още щастливото семейство.