Тази събота, 17 април, е Световният Ден на Хемофилията. През април 2021 Българската Асоциация по Хемофилия за 7-ма поредна година организира информационна кампания в подкрепа на хората с това рядко заболяване.

На 17 април вечерта Българска Асоциация по Хемофилия ще освети 2 знакови публични сгради в червен цвят - “Националния Дворец на Културата” в София и Параклис-мавзолей “Свети Георги Победоносец” в Плевен, като символ на съпричастност към хората с нарушения в кръвосъсирването. Отделно от това, представители на Асоциацията ще направят символичен флашмоб с хвърляне на червени балони в небето едновременно в София, Пловдив, Варна, Бургас и Плевен.

И през 2021 информационната кампания в подкрепа на хората с хемофилия преминава основно онлайн с разпространението на различни инфографики и видео на посланици под надслов “Движим се заедно с промяната!”, съобразно изминалата година в световна пандемия. Всеки от нас е поканен да се включи в разпространението на информация за заболяването и нуждите и проблемите на пациентите, за да успеем да обединим възможно най-много хора в тазгодишната информационна кампания по повод деня на хемофилията. От Българска Асоциация по Хемофилия канят  на 17 април всеки от нас да се облече в червено, да се снима и да изпрати снимката до тяхната Фейсбук страница, с което да изразим подкрепата си към хората с хемофилия на този ден.

 

Редица публични личности се включиха като посланици на кампанията . Те подкрепят хората с това рядко генетично заболяване с лични видеа, чрез които призовават повече хора да се включат в инициативата.

С обединяването на възможно най-много хора в тазгодишната информационна кампания с хаштаг послания в социалните мрежи #движимсезаедноспромяната и #световенденнахемофилията , Асоциацията цели да достигне до широката общественост и да призове всички да са по-толерантни, приемащи и разбиращи в новата реалност, към която се адаптираме.

Нека всички се “Движим заедно с промяната!”

Тук можете да откриете 5 полезни инфографики за заболяването, част от информационната кампания:

  1. Хемофилията не е заразна
  2. Как се наследява хемофилията?
  3. Жените с хемофилия могат да имат деца
  4. Хемофилията не е единствено наследена
  5. Хемофилията не може да бъде израстната

За да следите всички инициативи на Българска Асоциация по Хемофилия, последвайте профилите им във Фейсбук и Инстаграм.