Астмата е едно от най-честите хронични незаразни заболявания, което засяга над 260 милиона души и е отговорно за над 450 000 смъртни случая всяка година по света, повечето от които могат да бъдат предотвратени. Световният ден на астмата се провежда за първи път през 1998 г. и всяка година се отбелязва през първия вторник на месец май .Разрастват се дейностите ангажиращи медицински специалисти, фармацефтични компании, общественици, политици в помощ на хората и семействата страдащи от това заболяване .
За отбелязването на този ден през 2024 г. Глобалната инициатива за астма (GINA) избра темата „Образованието за астма дава възможност“.
GINA подчертава необходимостта от обучение на хората с астма как да управляват своето заболяване и да разпознават различните състояния изискващи в различен порядък неоходимост от медицинска помощ. Професионалистите в областта на здравеопазването също са призовани да повишат своята осведоменост относно ефективно лечение и проследяване на бронхиалната астма, така че да предоставят надеждната информация и достъп до оптимално лечение за своите пациенти . Политиците и фармацевтичната индустрия са призовани да повишат своята осведоменост относно продължаващата предотвратима заболеваемост, свързана с това често срещано заболяване, въпреки съществуването на високоефективни контролиращи лечениял Да увеличат усилията си, за да гарантират на гражданите достъпни и технологично модернизирани зравно образователни ресурси и качествена здравна грижа в своя регион.
Въпросите , които вълнуват пациентите са много и са важни ,както за индивидуалното , така и за общественото здраве . Ето и част от тях:
Какво представлява астмата? Какво причинява астма? На каква възраст започва астмата? Какво причинява симптоми на астма или астматичен пристъп? Какви химикали, дразнители или други вещества предизвикват астма? Могат ли инфекциите да предизвикат астма? Защо астмата ми се влошава, когато съм разстроен или притеснен за нещо? Може ли моята астма да бъде излекувана? Какво мога да направя, за да подобря домашната си среда като цяло? Какво представляват лекарствата за контрол опасни ли са ? Какви ефекти имат лекарствата за отваряне на дихателните пътища, колко често мога да ги използвам? Какво е хипосенсибилизация ,опасна ли е ? Инфекциите предизвикват ли астма? Добре ли е хората с астма да спортуват? Свързана ли е астмата с други хронични заболявания? Как астмата влияе върху избора на професионална кариера? Мога ли да имам домашни любимци, въпреки че имам астма? Какъв климат е най-подходящ за човек с астма?... И още много други.
Във връзка с тази обширна тема екипът на Община Бургас има заявен ангажимент и е в процес на възстановяване на една започната в миналото инициатива –„Детска астма академия „ Надявам се на интерес от страна на хората имащи в семейството си дете с бронхиална астма или работещи с такива деца, да постатавят още въпроси и предложения за обучения по темата с които да осигурим здавословна среда за децата с това хронично заболяване в Община Бургас .
Д-р Жени Стоичкова-детски пулмолог, член на консултативния съвет по здравеопазване към кмета на Община Бургас