Все още няма доказано лекарство срещу коронавируса, но въпреки това интернет е пълен със здравни съвети, които варират от напълно безполезни, но сравнително безобидни, до откровено опасни. Ето 6-те мита, които няма никакъв смисъл да следвате. За някои от тях експертите са категорични, че дори не трябва и да си помисляте да пробвате.

Чесън

Чесънът е смятан за естествен антибиотик и в България сме свикнали да го препоръчваме като природен имуностимулант. Оказва се, че и по света чесънът е доста препоръчван. Макар че има антибактериално действие, за сега няма доказателства, че чесънът е успял да предотврати заразяване с коронавирус. И макар че в повечето случаи страничният ефект от похапването на чесън е неприятната миризма за околните, то в съчетание с човешката глупост може и да предизвика проблеми. Китайски сайт съобщава за жена, която е попаднала в болница със силно възпалено гърло, след като изяла 1,5 кг. суров чесън.

Хлорен диоксид

Хлорният диоксид е избелващ агент, по-простичко казано белина. В България вече има случаи на измама с опасното вещество. Мними лекари продаваха разредена белина, като се опитваха да убедят отчаяни хора, че така се лекува рак. Сега се оказва, че има находчиви предприемачи, които "лекуват" и коронавируса с белина. Няма смисъл да уточняваме, че хлорният диоксид може да бъде много опасен и вместо вируса да убие вас.

Домашен дезинфектант за ръце

Заради истерията с коронавируса почти не остана магазин в света, в който човек може да открие спокойно антибактериални гелове за ръце. За това се появиха и много домашни рецепти. Здравните власти предупреждават обаче, че повечето подобни рецепти са по-подходящи за почистване на твърди повърхности, но не и за пряко третиране на кожата. Геловете за ръце, които са на базата на алкохол съдържат различни вещества, които омекотяват кожата и алкохолното им съдържание не надвишава 60-70%. А за дезинфекция на повърхностите у дома и битовите препарати, които в момента се продават вършат прекрасна работа.

Сребърна вода

Колоидното сребро от древността се използва като антибактериално средство. В момента се популяризира и като убиец на коронавируса. Тази теза се изтъква доста сериозно в социалните мрежи от групи, които са против традиционната медицина. Смята се, че сребърната вода е със силно антисептично действие и за това е особено ефикасна при различни зарази, а и подсилвала имунната система. Здравните власти в САЩ предупреждават обаче, че колоидното сребро има съмнителни лечебни качества. За сметка на това обаче прекомерната му употреба може да причини увреждане на бъбреците, гърчове и аргирия – състояние, при което кожата се оцветява в синьо.

Пиене на вода на всеки 15 минути

Една публикация, копирана от множество акаунти във Facebook цитира „японски лекар“, който препоръчва да се пие вода на всеки 15 минути, за да се промие всеки вирус, който може да е попаднал в устата. Версия на арабски е била споделена повече от 250 000 пъти.

Според медици обаче няма никакви доказателства, че това помага.

Вирусите навлизат в тялото през дихателните пътища. Някои от тях могат да влязат през устата, но дори и постоянното пиене на вода няма да попречи на вируса да ви зарази. Въпреки това, пиенето на вода и хидратирането като цяло са една много полезна практика.

Стойте на топло и не яжте сладолед

Съществуват много вариации по темата, че топлината убива коронавируса – от пиенето на топла вода до приемането на горещи вани и дори използването на сешоар. Фалшива новина приписва на УНИЦЕФ твърдението, че пиенето на гореща вода и стоенето на слънце ще убият вируса. И за да са нещастни децата, в този случай сладоледът е противопоказен. Ето какво казват експертите: Ако сте заразен с коронавирус, няма как да го убиете в тялото си. Просто трябва да оставите организма си да се пребори с него. Ако е извън тялото ви, вирусът може да бъде убит при температура над 60 градуса. Това е далеч по-горещо от всяка вана, душ и дори сауна.

Да перете на 60 градуса е добра идея, защото така убивате всякакви вируси в тъканта на дрехите и спалното бельо.

А ако взимате гореща баня или пиете горещи течности, няма да промените действителната си телесна температура, която остава стабилна, освен ако вече не сте болни.

 

По материали на BBC

Редакция: Женя Петкова