Двадесет процента от учениците в Бургаско се определят като пушачи. Това показва анализ въз основа на анкетно проучване, проведено сред 200 ученици на възраст 13-18 г. (89 момчета и 111 момичета) от училища в община Бургас и община Сунгурларе, съобщиха от Регионалната здравна инспекция (РЗИ).

62,5 % от употребяващите цигари пушат до 10 цигари дневно; 27,5 % съобщават за 11-20 изпушени цигари дневно; 5 % пушат от 21-30 цигари на ден, а над 30 цигари запалват също 5 % от анкетираните.

27,5 % от употребяващите цигари съобщават, че пушат на публични места - паркове, дискотеки, на улицата. Вкъщи пушат 30 %, заедно с приятели 22,5 %, в района на училището – 20 %.

Почти всички ученици са добре информирани за вредата от тютюнопушенето и знаят рисковете за тяхното здраве, само 3 % не мислят за това.

56 % от учениците твърдят, че са обсъждали последствията от употребата на тютюневи изделия с медицинските специалисти и педагози в училище, 25,5 % не са сигурни, 18,5% не си спомнят за обсъждане по тази тема.

На въпроса: Веднъж започнал някой човек да пуши, дали ще му е трудно да се откаже…? С „вероятно да“ и „сигурно да“ са отговорили 68 %; 9,5 % и 19,5 % са напълно сигурни или предполагат, че човек може да се откаже.

От употребяващите цигари ученици 55 % искат да откажат цигарите веднага и сега, останалите почти равен брой пушачи 45 % не са сигурни, че желаят да предприемат тези мерки за здравето си.

70 % от пушачите съобщават, че могат да откажат цигарите, когато си пожелаят, останалата част около 30 % не са убедени.

Запалване на първа цигара в ранна детска възраст на 8-10 години не се съобщава от учениците, от 9-13 години са запалили първа цигара 0,5 %, над 14 години са опитали да запалят първа цигара 21,5 %.

Изводите от анализа на РЗИ сочат, че през последните години не се наблюдава съществена промяна и тенденция процентът ученици, които употребяват тютюневи изделия, да е по-малък. Основен сериозен проблем е използването на цигари като подражание, маниер, по време на партита и увеселителни мероприятия, които се организират в отсъствието на родители. От голямо значение са и финансовите възможности на ученика, като понякога родителят пропуска да потърси отговорност за какво са използвани.

На днешния 31 май се отбелязва Световният ден без тютюнопушене. През 2019 г. Световната здравна организация (СЗО) призовава държавите членки да ускорят усилията за контрол на тютюна с цел предпазване и подпомагане здравето на обществото като цяло под мотото „Тютюн и здраве на белите дробове“.

Употребата на тютюн е един от доказаните рискови фактори, причина за социално значими хронични незаразни заболявания, които през последните години се разпространяват като епидемия в целия свят.

По данни на СЗО на всеки 4 секунди от тютюнопушене умира по един човек в света. Около 56,9 милиона са годишните смъртни случаи в световен мащаб, 8 милиона са причинени от тютюнопушене, 1 милион са поради излагане на тютюнев дим.

Тютюнопушенето е най-важната причина за заболеваемост и преждевременна смъртност от редица хронични незаразни заболявания.

Снимка: Dnes.bg