Добрин Перев е мениджър на най-новото уникално съоръжение за спорт на открито в Бургас – Burgas Beach Arena. То се намира в края на Северния плаж, до паркинга и алеята към Солниците. Спортната арена бе открита за 1 юни и само за месец се превърна в любима локация за бургазлии и гости на града. За необходимостта от спортното съоръжение и защо спортовете плажен волейбол, плажен тенис и ръгби са толкова популярни, разказва в интервю за Грамофона нюз Добрин Перев
Защо бе необходимо Бургас да има още една зона за плажни спортове?
Дълги години близо до бар „Кариби“ практикувахме плажен волейбол и плажен тенис. С времето хората, желаещи да тренират плажен тенис, започнаха да стават доста, а отделно от това плажният тенис имаше нужда да претърпи развитие на малко по-професионално ниво.
На терена до „Кариби“ всички от клубовете по тенис и по плажен волейбол Beach Volley Burgas и „БИЙЧ ТЕНИС БУРГАС“ с лични средства правихме всичко на доброволни начала, за да не притесняваме концесионерите. Съоръжението Burgas Beach Arena е изцяло направено от концесионера на Северния плаж в Бургас Симеон Цветков и екипа му.
Единствената ни цел е да запалим най-вече децата да спортуват. Моята лична амбиция е след няколко години Бургас да има състезатели по плажен волейбол и по плажен тенис на едно много високо ниво.
Теренът, на който са разположени мрежите е доста голям. Достатъчно ли е мястото за тренировки към този момент?
Открихме центъра на 1 юни и само за едни месец теренът вече е недостатъчен. Много хора се записаха като членове в двата клуба Beach Volley Burgas и „БИЙЧ ТЕНИС БУРГАС“, пълно е и с деца.
И двата клуба не целят по никакъв начин да са на печалба, а да насочим вниманието към децата и всички, които имат желание да спортуват.
Двата клуба по ръгби – „Моряците“ и „Червени бикове“ също тренират тук. Едните са два пъти в седмицата, другите - 3 пъти. Имаме и пилони, на които се практикува Пол Денс. Следобед, от понеделник до неделя, още в 17:30 часа на плажа е пълно с поне 150 души.
Спортът ли е начинът да откъснем подрастващите от социалните мрежи и телефоните?
Целта е не да ги откъснем, а да намалим времето, което те прекарват на устройствата си. Ние няма как да не използваме социалните мрежи. На нас те ни помагат да развиваме и рекламираме спортния център, а на децата са нужни за други неща.
Най-важното е те да се научат да спортуват. Стремим се, идвайки те тук, да ги накараме да не мислят за алкохол, цигари, хазарт. Тези неща искаме да предотвратим.
А как се чувстват децата, идвайки тук?
Те имат абсолютно всички условия – съблекални, тоалетни, вода да се измият, има душове в горещото време за мокрене на игрищата, за да не пари на краката. Идвайки тук, подрастващите се докосват до известни волейболисти като Иван Станев – човек, който няма нужда от представяне.
Жоро Братоев и Вальо Братоев са абсолютно всеки ден тук. Нека припомним, че Матей Казийски дойде за откриването на центъра. Това е примерът, който искаме да им дадем. Смятаме, че едно такова докосване до тези личности, за децата е много голям стимул за развитие напред.
Освен да тренирате децата, давате ли им съвети в живота, ставате ли близки с тях?
Аз преподавам физическо възпитание и спорт в университет „Проф. д-р Асен Златаров“ на студенти и мога да кажа, че те се водят пълнолетни, но все още са деца. Сега правят прехода от училище в университет и все още имат някои недоизчистени неща в съзнанието, разбира се и като всички нас.
Лично аз гледам да съм винаги отворен към по-младите за съвет и ако мога да помогна. Ако не е моя работа и не е в моята сфера – си запазвам мнението за себе си. Всеки един от опитните треньори или състезатели тук е напълно отворен към децата, без абсолютно никакво его, да коментира с децата и с възрастните всичко.
Кой от спортовете плажен волейбол, плажен тенис и ръгби е най-посещаван и най-предпочитан сред посетителите?
Няма как да ги подредим, защото всеки е индивидуален за себе си, всеки си има своята специфика на игра. Плажният волейбол е олимпийски спорт и за него няма какво да коментираме като популярност. Ръгбито пък е гледано по цял свят. Сега на 3 август тук ще има турнир, който ще се коментира на английски език и който ще се излъчва по You Tube.
Този турнир няма да се гледа само в Бургас или региона, а по целия свят. Плажният тенис е един от най-бързоразвиващите се спортове в момента и целият свят буквално е полудял по него. Играчите са както деца и такива на възраст 50 +, така и много атрактивната категория микс жени с мъже, жени двойки, мъже двойки. Искат се 4 ракети, едно топче и играта започва. С практиката като гледаш по-добрите, ставаш все по-добър и по-добър. Естествено, като всяко нещо трябва задължително постоянство.
На какво ниво са изброените плажни спортове в световен мащаб?
На доста високо ниво. Правят се турнири с изключително впечатляващи наградни фондове. За спорт от рода на плажен тенис има места, на които наградните фондове стигат между 70 и 80 000 долара. С времето тези спортове са доказали, че са много атрактивни. Хубавото при плажния тенис е, че той е целогодишен. Практикуваме го вече трета година, без да спрем и без значение от времето.
Какви са бъдещите планове за развитие на плажния център и обмисляте ли въвеждането на допълнителни спортове?
В Бургас има доста футболни хора и към края на август месец искаме да направим и плажен футбол. Ще се радваме участие в него да вземат и много деца от футболните школи. Правим планове, които се надявам догодина вече да се осъществят и за флай йога. Бихме искали да изградим конструкция, където тя да се практикува.
Какво бихте казал на хората, които все още се колебаят дали да започнат да спортуват?
Нашето мото е: „Спортувай, забавлявай се, състезавай се!“. Освен това бих искал само да кажа на хората да си помислят да започнат да имат желание за спорт.
Важно е да отбележим, че тук при нас се създават много контакти. Преди 3 години покрай тениса се запознах с едно момче, на което съм вече и кум.
Как става записването при Вас?
Клубът по тенис, който се помещава на плажната арена е „Бийч тенис Бургас“. Това е клуб с около 120 членове, които са за по-малко от година. „Бийч волей Бургас“ започнаха дейност с откриването на арената на 1 юни. Доста напредват и те с децата, които тренират. Със сигурност членовете им за един месец са вече около 50.
Който реши да опита, може да заповяда при нас. 20 лева струва заплащането на час за плажен тенис. Плажният волейбол за 4 души е 20 лева, а за 6 човека или повече е 35 лева. Ако хората се запалят и искат всеки ден да идват, трябва да си заплатят членски внос към един от двата клуба.
Ако го направят, те няма да заплащат единичните цени, които посочих по-горе. Хубавото е, че клубовете имат изключително богато оборудване и няма да е необходимо желаещите да инвестират допълни средства.
Какво е за Вас спортът?
Спортът за мен най-вече е начин на живот. Бих искал да кажа на хората, че може да стане и техен. Ако пък не може да стане начин на живот, да се превърне поне в хоби. Пожелавам на хората това хоби един ден да се превърне в тяхна професия. Горещо препоръчвам спортовете на плажа. Който не го е разбрал, не е късно да се поправи!
Изключително горд съм с такива хора, които правят Бургас по-добро място за живеене!