„Дея спорт“ извоюва първи трофей в своята история. Отборът от Бургас спечели Купата на България по волейбол, побеждавайки на финала столичния „Левски“ с 3:1 гейма.

Успехът е още по-ценен, като се има предвид, че бе постигнат в залата на съперника – „Васил Левски“ в София.

Бургазлии спечелиха жадувания трофей при участието на втория си пореден финал в надпреварата. През миналата година бяха близо до него, но на финала отстъпиха на „Хебър“ с 2:3.

Съставът на „Дея“ показа съвсем различно лице, пише bgvolleyball.com. За разлика от предишните две срещи в турнира, в които бургазлии започваха мудно и бавно намираха своя ритъм, сега те стартираха на ниво. Нямаше помен от заспалост или нещо друго, а заиграха на обороти и показаха силната си страна още от началото. Блокадата бе на ниво, като бе основно оръжие за бургазлии.

От своя страна Левски влезе в мача по-трудно. Напрежението от стремежа към спечелването на Купата пред своя публика натежа и сините имаха нервен старт. В хода на мача домакините се отърсиха от тази скованост и подкрепяни от верните си фенове влязоха във вихъра си.

Сервисът се използваше като оръжие и от двете страни, като накланяше везните в една или друга посока. Но гостите имаха по-голяма ефективност и успяха да затруднят в по-голяма степен

противниковото посрещане. И двата съперника се хвърляха в защита, като това доведе до равностойност и размяна на водачеството. Опитът и класата на „Дея“ обаче надделяха, като спряха устрема на домакините.

В първата част бургазлии засили сервиса и след равностойно начало първи се откъсна. Серията на Ники Николов доведе до две последователни блокади, той отбеляза и ас и „Дея“ поведе с 9:6. Момчетата на треньора Франческо Кадеду продължиха водачеството до 14:12, след което сините изравниха, а играта тръгна равностойно. В решителните минути отново началния удар на гостите даде разликата. След 20:20 на сервис застана Учиков, а влезлия като смяна Закари бе с основен принос към успеха като бе в основата на три поредни блокади и завърши гейма с успешна атака.

Картината се обърна във втората част, която бе под водачеството на „Левски“. Желязков направи промяна, като на поста разпределител се появи Стоил Палев, на мястото на Симеон Николов. Рокадата бе успешен ход, левскарите се отърсиха от напрежението и намериха играта си. На свой ред засилиха сервиса и започнаха с 4:1 в своя полза. Бургазлии се върнаха при 7:7, но сините отново изригнаха след серия от крайната линия на Владимир Гърков (15:11). Гостите се опитаха да се противопоставят, но не успяха. В края на гейма това доведе до напрежение, а Георги Братоев отнесе червен картон, което сложи финалната точка в гейма и „Левски“ изравни 1:1.

„Дея“ отново показа способности в третата част. Блокадата на бургазлии бе като непробиваема стена, а атаката им повиши успеваемостта си. „Левски“ започна да греши и заигра. „Дея“ поведе с 20:12 и запази стабилност. Спечели гейма с разлика е поведе с 2:1.

„Дея“ запази възходящата линия. В четвъртата част блокада работеше безупречно и бургазлии поведоха с 8:4. Запазиха преднина и на средата авансът им бе отново четири точки 16:12. Това бе преломен момент, „Дея“ парира всякакви опити на сините за обрат и затвори гейма, като спечели мача с крайното 3:1.

„Когато преди 8 години стартирахме с малкия бургаски отбор, никой не си е представял, че един ден ще бъдем най-силни в България. С първо място в първенството и носители на Купата! Уникални братя Братоеви, Ники Николов, Теодор Тодоров, Ники Учиков, Митко Василев и всички останали!

Въпреки омразата, която се излива в залите, искаме да напомним, че тези момчета са донесли едни от най-успешните моменти на България във волейбола, донесли са титли и купи, и на „Нефтохимик“, и на „Левски“. Нека помним!

Тези хора са класата в този спорт и благодарение на тях израстват поколения млади волейболисти!

„Дея“ е новата реалност в клубния български волейбол. Без гръмки спонсори и с един истински вярващ в каузата „Дея“ президент - д-р Александър Маджуров!

Продължаваме напред!“ – написаха емоционално веднага след успеха от клуба в своята фейсбук страница.