И „Нефтохимик 2010“, и „Дея спорт“ започнаха победоносно новото първенство по волейбол на България. В петък вечер шампионите надделяха над „Пирин“ (Разлог) в бургаската зала „Младост“, а момчетата на д-р Александър Маджуров спечелиха гостуването си в Севлиево на местния тим „Раковски 1964“.

„Нефтохимик“ взе първия гейм с 25:20, но последва отпускане и позволи на гостите от Разлог да спечелят втория с 23:25.

Третата част вървеше с поделено надмощие, като в крайна сметка бургазлии надделяха с 25:23.

В четвъртия гейм Нафтата имаше вече психологическо превъзходство и след като водеше през цялото време с 3-4 точки, го взе с 25:21, печелейки мача с 3:1 гейма.

Въпреки успеха играта на шампионите не беше особено убедителна и е далеч от тази, която момчетата на Атанас Петров показваха през пролетта, когато се окичиха със златните медали. Дори диджей Джорджи, който нахъсва публиката в зала „Младост“, оправда действията на тима с това, че по традиция „Нефтохимик“ влиза във форма към шестия кръг на първенството „и след това става страшно“.

Дали ще стане „страшно“, предстои да видим. Все пак трябва да се има предвид, че отборът е на практика нов, след като повечето от играчите, донесли шампионската титла, го напуснаха. На тяхно място дойдоха също качествени състезатели (в мача с „Пирин“ блесна пакистанецът Мурад Хан, отбелязал 32 точки), но очевидно те се нуждаят от време да се обиграят.

Другият бургаски отбор „Дея спорт“ беше по-убедителен от съгражданите си, надделявайки над „Раковски 1964“ с 3:0 гейма, и то като гост в Севлиево.

Въпреки отсъствието на старши треньора си Франческо Кадеду и липсата на централните си блокировачи Теодор Тодоров и Николай Николов, бургазлии имаха превъзходство през целия мач.

„Дея“ спечели първия и третия гейм с по 25:16, а втория го приключиха при резултат 25:21.

Най-резултатен за победителите беше Закари Паланкай-Омошеби, отбелязал 16 точки.

„Нефтохимик“ пропуска втория кръг на първенството (мачът му е отложен заради участието на бургазлии в Шампионската лига), а в 3-ия кръг шампионите гостуват на „Добруджа 07“ на 3 ноември.

Положението с „Дея“ е идентично. Отборът, който също участва в евротурнирите, прескача втория кръг, а в третия (също на 3 ноември) гостува на „Берое 2016“.