Националният отбор на България за девойки (U18) спечели европейската титла на континенталния шампионат в Румъния и записа името си в история на българския волейбол! Тимът на Антонина Зетова разби в мача за златото Белгия с 3:0 (15, 18, 26).

Последният подобен успех за българския волейбол в женското направление бе през 1981 година, когато женският национален отбор стана европейски шампион в София.

Тогава в състава блестят имената на Таня Гогова, Верка Стоянова, Мая Стоева, Румяна Каишева, Цветана Божурина, Анка Узунова, Мила Кьосеви, Таня Димитрова и други, а треньор е Васил Симов.

Нашите започнаха страхотно мача в Блаж. Доминираха на сервис и в атака и набързо натрупаха комфортна преднина. Адмирации тук заслужават центровете ни 14-годишната Нанева и Деница Ангелова, както и плеймейкърът Димана Иванова. Тя е продукт на школата на Локомотив София, а в момента носи екипа на ЦСКА.

Втората част отново бе под диригентството на тима на Антонина Зетова. Поведоха с 12:5, а по-късно с 16:5 и 20:9. В края нашите намалиха темпото, но успяха да затворят гейма на 18 и да се доближиха още повече до голяма цел.

Равностоен като представяне бе единствено третият гейм, в който Белгия дори имаше аванс при 12:11 точки. Това не смути българките по никакъв начин и те бързо си върнаха преднината при 21:18. В края на мача българките пропуснаха четири мачбола, но при петия успяха с блокада да запишат шампионската тока.

По пътя към финала "лъвиците" записаха общо седем победи и само една загуба - от отбора на Унгария с 2:3 гейма. Най-резултатна за нашите бе Дарина Нанева с 14 точки, от които 2 аса и три блокади), с 12 точки се отчете Вяра Парапунова (3 аса, 1 блокада). 11 точки добави Деница Ангелова (1 ас, 3 блокади). За съперника Теа Радович се отчете с 19 точки (3 аса).

Източник: b SPORT