През м. Септември 2020г. Бургаската търговско промишлена палата в партньорство с Търговско промишлена палата на гр. Кешан, Турция стартира изпълнението на проект “Алтернативни видове туризъм – предпоставка за повишаване на устойчивостта на туристическия бизнес в трансграничния регион” Реф. № CB005.2.22.010 , Договор № РД 02-29-138/31.08.20г. финансиран по Програма за трансгранично сътрудничество ИНТЕРЕГ – ИПА ТГС - България – Турция.
Въпреки трудните условия за провеждане на проектните дейности породени от ограниченията на пандемията от КОВИД 19 екипите на двете бизнес организации съумяха да изпълнят предвидените мероприятия в пълен обем и да финализират успешно проекта.
Основната идея на проектните дейности бе да създаде възможност на туристическите компании от двете страни на границата да се запознаят с възможностите на пограничните региони за развитие на алтернативни форми на туризъм, които от своя страна ще привлекат интереса на различни групи туристи, ще увеличат посещаемостта в регионите, ще допринесат за удължаване на туристическия сезон и за разкриването на работни места.
В края на м. Август 2021г.се проведе Заключителна конференция с представители на целевите групи от дата региона. Основна тема на конференцията беше представянето на изготвените туристически маршрути, включващи различни обекти и алтернативни атракции от двете страни на границата. Готовите туристически пакети ще бъдат предоставени на всички заинтересовани участници и ще бъдат предлагани на туристическия пазар в двата региона.
Основният резултат от проведените дейности е разширяването на партньорството между всички заинтересовани страни, участващи в проекта, допринасящо за социално-икономическо стабилизиране на региона чрез развитие на устойчив трансграничен туризъм.
По време на срещите и дискусиите на мероприятията бяха генерирани идеи сред ключовите участници за по - нататъшни съвместни проекти в областта на различни икономически и социални сфери.
Популяризирането на проектните резултати, разработените материали и осъществените контакти могат да изградят база данни за обмен на добри практики между партньорите и могат да привлекат нови участници от съседните региони.
По този начин, чрез използването на туризма като икономически принцип при управлението на регионалните ресурси, може да се формулира лесно повторяема практика за изграждане на ефективни и дългосрочни публично-частни партньорства, които съчетават иновации, устойчивост и въздействие върху политиките за местно развитие.
Няма коментари