Получихме сигнал от читател на Gramofona.com, който е родител на дете от училище „Св. Княз Борис I“ и твърди, че в училището е имало организация за безплатен лагер по програмата „Отново заедно“. Плановете са достигнали дори до разпределяне на децата по стаи, но в последния момент  лагерът се отменя.

Директорът на ОУ „Св. Княз Борис I“ Александър Иванов каза за Gramofona.com, че училището не е организирало лагер за учениците по програмата „Отново заедно“. Това е направила учителка, която е разбрала за проекта. Поканила е ученици от два седми класа в училището и сама е избрала фирмата, с която да пътува групата. Директорът разказва, че той разбира в последния момент, „една седмица преди дата, която колежката сама си е измислила“. Тази организация обаче не отговаря на изискванията на МОН и поради тази причина лагерът не се е осъществил.

Иванов обясни, че училището въобще не е кандидатствало по програмата, защото не е отговаряло на изискванията, едно от които е да се мине педагогически съвет. Такъв не е имало, твърди Иванов. „Мога да го докажа с документи. Имаме описана всяка от точките, които сме засягали на съветите, но такъв лагер не сме обсъждали“, каза директорът.

Училището има право да изпрати 40 ученици и трима учители придружители. Разходът е 20 000лв, но тези пари няма да бъдат отпуснати, ако изискванията не бъдат изпълнени. „Приоритетни са ученици със заболявания, учениците с най-много отсъствия заради прекаран ковид и отличниците“, каза директорът. Той допълни, че на педагогически съвет трябва да бъдат представени поне три фирми, които са отправили оферти към учителите, защото в противен случай, ръководството може да бъде обвинено в корупция.

„Разбира се, че искам моите ученици да отидат на лагер. Нямам нищо против тези два седми класа, но трябва да минем по каналния ред и да кандидатстваме. В момента, в който има достатъчно желаещи учители и ученици, ще направим организация“, увери директорът. Той допълни, че е направил анкета, с която да провери какъв е интересът към такова пътуване, и че приоритетни са децата в неравностойно положение.

Почти 20 000 ученици и учители от 688 училища са одобрени за безплатна почивка към 31 юли т.г. На тази дата изтече първият етап за кандидатстване по Националната програма „Отново заедно“. От възможността да летуват за сметка на държавния бюджет са се възползвали 19 728 участници - 17 859 ученици и 1869 учители или други педагогически специалисти. За тях се държавата отпуска 9 508 000 лева. Срокът за кандидатстване за втория етап на програмата е до 01.09.2021г, става ясно от сайта на МОН.

Снимка: МОН