59 000 българи и 46 000 чужденци са посетили община Поморие през изминалата година. От началото на 2016 година до момента от администрацията отчитат, че техният брой значително се е увеличил. Данните ясно показват, че Поморие е едно от най-предпочитаните места за почивка от Бургаска област.
Морската община обмисля да разшири спектъра от досега предлаганите си туристически услуги. Яхтингът и круизните пътувания безспорно са едни от тях. „Добре организирани и лесно достъпни, подобен род морски забавления значително ще допринасят за удовлетворението и цялостното впечатление от ваканцията на хората“, коментира кметът на Поморие Иван Алексиев.
Богатото историческо наследство, местоположението и природните дадености отдавна са очертали Поморие като идеалната възможност за балнео и културен туризъм или просто за почивка и отдих на морския бряг.
Морската община има пълния потенциал да предоставя многокомпонентен и качествен туристически продукт. „Стараем се да използваме този потенциал оптимално, развивайки града и съставните му селища като дестинация за еко, ловен, селски, спортен и религиозен туризъм“, казва още поморийският кмет.
Община Поморие даде съгласието си за общо обединение с останалите 12 общини от региона в туристически район „Южно Черноморие“. Кметът Алексиев е на мнение, че всяка община има своите красиви кътчета, интересни мероприятия и културно-историческо наследство.
„Редно е да съхраним своята характерност, но обединените усилия и добре подготвената маркетингова стратегия биха дали резултат точно в тази насока. Идеята е да не дублираме видовете туризъм, когато се представяме на дадено изложение. Така, обединявайки се с останалите 12 общини, можем на база на своята уникалност да съставим общ конкурентен туристически продукт и да го рекламираме ефективно заедно“, допълни морският кмет.
Според него бургаските общини имат какво да научат една от друга, имат и какво да представят и предоставят. Алексиев счита, че район „Южно Черноморие” би могъл да получи и подкрепа от държавата, под формата на методическа, логистична или финансова помощ.
„От години морският и балнеотуризмът са в центъра на туристическото развитие на Поморие. Местните санаториуми са посещавани от хора с различни заболявания, а през 2007 г. курортът бе официално обявен за столица на балнеотуризма. Този факт още повече стимулира развитието на града като балнеологичен център с национално и международно значение“, коментира Живко Табаков – съветник на министъра на туризма и председател на Комисията по туризъм към ОбС-Бургас.
Той обяви, че малко страни в Европа могат да се конкурират с България по изобилие и многообразие на термоминерални води и калолечебни суровини.
Табаков е убеден, че това е предимството, от което Поморие и Организацията за управление на туристически район „Южно Черноморие” трябва да се възползват.
Община Поморие ще се включи в туристически район „Южно Черноморие“ с Античната куполна гробница, храм „Свето Преображение Господне”, Музей на солта и манастир „Свети Георги”.
Поморие, заедно с общините Айтос и Руен, вече има положителен опит в създаването на общи туристически пакети. В резултат на успешното сътрудничество беше реализиран проект, популяризиращ обектите в Поморийския залив и Източна Стара планина.
Община Поморие не крие и проблемите, които възпрепятстват развитието на различните видове туризъм. Един от основните е невъзможността общината да стопанисва плажовете.
„Друга всеобща болка, която най-силно се усеща по време на летния туристически сезон, са претоварените главни пътища и големите задръствания, които се образуват на входовете на града, както и по линията Бургас – Поморие – Ахелой – Сл. Бряг. Подобни транспортни неудобства стряскат, а често биха могли да отблъснат и отклонят потока туристи“, отчита поморийският кмет.
Според него трябва да се обърне сериозно внимание и върху липсата на квалифицирани и опитни кадри, които са ключови за развитието на туризма.