Космическите за България 1850 евро месечна заплата могат да получават работещите в сферата на Спа и Уелнес туризма. Предложението е на бранша, а идеята е увеличението да е поетапно и да стане факт през 2026 год. Това съобщи в Бургас директорът на Института за оценка и анализи в туризма Румен Драганов.
Целта е да се постигне мобилност на квалифицираните кадри в Европейския съюз. В момента родните специалисти могат да започнат работа в спа и уелнес центровете в Европа, но техните колеги няма как да работят у нас при същите условия и заплати, които получават в собствените си държави. В момента средната работна заплата в България в този отрасъл е около 750 лв.
„Ние знаем, че не можем да стигнем Исландия, където годишната заплата е 45 хил. евро, но можем да мислим за годишна заплата от 45 хил. лева“, обясни Румен Драганов. За да се постигне подобно заплащане обаче е необходимо да се увеличи двойно заетостта на наличната в момента база. Една от идеите е да се създадат чартърни програми извън активния сезон.
„Говорим за създаването на хъбове в България по отношение на балнео, спа и уелнес туризма. Това могат да са летищата в Бургас, Варна, Пловдив и София. От там да има направления към местата където се предлагат такива услуги“, обясни Драганов.
Разговори с общинските администрации в Бургас и Варна за извънредните чартъри вече се водят, допълни той. „От тук нататък туристическият бизнес трябва да стане инициатор, че ще поеме гаранции пред туроператорите за извънредни чартъри. Големите туроператори и тарифните авиокомпании не биха поели такъв риск, без ангажимент от страна на бизнеса. Трябва активно съдействие и от общините, които субсидират подобен род начинания. Така се създават работни места и се подобрява местната икономика“, обясни още Драганов.
Държавата, в лицето на Министерството на туризма също трябва да подкрепи идеята, допълни той. Драганов е убеден, че по линия превенция на здравето и здравен туризъм този тип центрове и хотели могат да си гарантират целогодишна заетост. Друга важна промяна, за която настояват от Спа и Уелнес туристическата асоциация е въвеждането на ваучери за превенция на здравето.
„Ние сме изостанали в това отношение, заради липсата на активност от страна на бизнеса. Сега ще заявим, че искаме такива ваучери“, заяви Румен Драганов. Те могат да се емитират на принципа на ваучерите за храна. През 2016 год. са раздадени хранителни ваучери за 260 млн. лева. Браншът ще настоява да се отпусне подобна сума и за превенция на здравето.
Снимка: http://unity.bg/