Кметовете от Бургаска област ще развиват заедно туризма в региона.
Концепцията на ресорното министерство предвижда 13-те общини в Бургаско да попаднат в туристически район „Южно Черноморие“.
Макар че той ще е най-малкият от деветте района, които ще се обособят, „Южно Черноморие“ е най-разпознаваемият. Тук туризмът в различните му форми е развит изключително силно. За това и идеята, кметовете да се включат в Организацията за управление на туристическия регион беше приета от всички.
„Тази нова концепция предоставя по-добра възможност за реклама и съгласуваност между всички ни, както и надежда за по-малките общини като нашата, че на проблемите, възпрепятстващи развитието на туризма ще се погледне по различен начин – вече на регионално ниво“, коментира кметът на Малко Търново Илиян Янчев.
Странджа е една от най-известните туристически дестинации. В Малко Търново от години се работи за популяризирането на различни маршрути, свързани с културно-историческото наследство на България. Малко Търново е и една от общините, които от години работи съвместно с други местни администрации. Проектът на община Бургас „Магията на древността и красотата на природата от Бургаския залив до Странджа“ обедини Малко Търново, Средец, Камено и Приморско. Така общините успяха да създадат общ туристически продукт и им позволи да се включат в различни международни борси и изложения.
„Община Малко Търново притежава сериозен потенциал да развива селски туризъм, и това е доказано в годините. Не изключваме обаче възможността за по-голямо презентиране и развитие на ловния туризъм в региона чрез Организацията за управление на туристическия район. В момента ловният туризъм в световен мащаб се налага като един от най-търсените и същевременно най-доходоносните. Нека не забравяме, че Малко Търново е и един от потенциалните партньори в сферата на трансграничното сътрудничество между България и Турция, което е още един плюс", коментира Живко Табаков - съветник на министъра на туризма и председател на комисията по туризъм към Общинския съвет в Бургас.
Жителите на Малко Търново са горди, че са успели да съхранят автентичния бит, култура и история на региона. За това и трудно може да се определи, което точно поставя Странджа сред уникалните туристически дестинации, коментира още Илиян Янчев.
Запазените църкви и параклиси с предвъзрожденска архитектура са добра почва за развитието на поклоннически туризъм, смята кметът на Малко Търново.
Едни от най-значимите обекти на територията на община Малко Търново са култовия комплекс в местността Мишкова нива, могилният некропол в местността Пропада, соларните кръгове в Камъка, скалното оброчище в местността Индипасха, пещерата на Света Марина до с. Сливарово, параклисът върху пещера „Св. Троица“ до с. Визица. Тук е и историческата местност Петрова нива, където се е взело решението за Илинденско- Преображенското въстание.
„Село Бръшлян е архитектурен резерват с над 80 къщи паметници на културата, възстановено килийно училище и църква с вграден в амвона жертвеник, посветен на Зевс – Дионис. Мога да изброявам още дълго, това обаче прави още по-трудно определянето на приоритетите. Надявам се да бъдат маркирани точно ресурсите на всяка една община и още по-точно да бъдат използвани в името на общата кауза“, смята Илиян Янчев.
Един от основните проблеми за развитието на туризма в общината остават лошите пътища. За малка община като Малко Търново поддържането на инфраструктурата е над възможностите на местната администрация. А пътят, свързващ Малко Търново с Царево е болка и на двете общини, призна Илиян Янчев. Въпреки трудностите, общината успява да привлече над 10 000 туристи годишно.
СТРАНДЖА Родена си от усмивката на Бога. Странджа - загадъчна и непозната, посипана си мила ти с позлата. Късче, дар от дивата природа. Имаш ти много, много имена, но в душата и сърцето си една. Събуждаш ти човешкото в човека, щом зърнем чистата река Велека. С чудни залези и приказни зори... Рисувам Странджа с рими, багри чудни и неповторими... С гори вековни и птичи Рай. Планина си - дивна и омайна, Един Благословен от Бога край, един неземен, Чуден Рай. Господи, Странджа опознай. инж. Ирина Николова