Нарушителят е предупреден, а при второ нарушение ще бъде глобен. Това коментира министърът на туризма Николина Ангелкова по Нова тв за случая, в който от заведение на северния плаж в Бургас беше поискана от жена сумата от 8 лв. за ползване на плажни принадлежности плюс кафе. Нарушението е в това, че допълнителната търговска площ на кафенето не е била означена с табела, а това е заблуда за потребителя.
За случая със задължителната такса за безжичен интернет на друг плаж по Северното Черноморие Ангелкова изрази учудване. "Това е допълнителна услуга, която няма нищо общо с нас", каза тя и добави, че министерството няма как да обхване в разпоредби всяка търговска практика. "Смешно е това", добави тя.
Ангелкова на няколко пъти подчерта, че лоши практики на единици в туризма - като завишената цена на кафето на плажа за сметка на евтиния шезлонг или задължителна такса за безжичен интернет, провалят усилията на мнозинството в сектора, които предлагат качествен продукт. "Отвращават хората конкретни сигнали. Те са единични, но се превръщат в нарицателно и удрят върху труда на всички останали в сектора, които предлагат качествен продукт. Има изключително малък процент, но това очерня много", каза министърът.
По думите на министъра и примерът със строителството на подпорна стена на плажа в местността Алепу край Созопол се отразява изключително негативно на имиджа на страната. "Не ми е приятно, полагаме усилия да рекламираме България като привлекателна дестинация", каза Ангелкова.
„Аз от 6 г. почивам на българското Черноморие - и на север, и на юг, и в Златни пясъци, и в Албена, и в Слънчев бряг, и в Созопол“, заяви тя. В отговор на въпрос увери, че опашките на границата с Гърция са причинени от гръцката страна, а не се създават, за да се откажат българите да почиват там, каквито подозрения изказват в интервюта пътуващите. Ние се опитваме да улесним пътуванията до и от България, нека всеки сам реши къде да прекара ваканцията си, каза Ангелкова.
Оптимистичният вариант на Министерството на туризма е за спад на приходите в сектора между 30-40%, съобщи още Николина Ангелкова. Това ще стане, ако се реализират всички планирани чартърни полети, особено от Великобритания и Русия. Песимистичният вариант е за спад от над 50 %. По думите ѝ лошите практики са единични, но получават широк обществен резонанс и удрят по усилията на професионалистите в сектора.
Туризмът формира близо 12 % от БВП на страната, но забраната за пътувания заради пандемията на коронавируса удари най-силно именно този сектор в световен мащаб. Прогнозите за спад на туризма в света достигат 70 % спрямо миналата година.
От понеделник във всички съседни страни, Скандинавия, Германия, Вишеградската четворка, Израел започва телевизионна и онлайн реклама на туризма в България, като акцентът е в съчетаването на морската почивка със спа, голф, приключения и т.н. Купено е рекламно време в праймтайма на CNN, RTL. Общият бюджет за реклама през тази година е 12 млн. лв.
Източници: Нова тв и Dnevnik.bg