Туризмът в Бургас се развива и имаме всички предпоставки за позитивизъм. Нека не забравяме, че преди 14 години беше много екзотично някой да си помисли, че в Бургас може да имаме туризъм. Това коментира хотелиерът Стоян Караненов по време на 11-ия Годишен конгрес на Българския съюз по балнеология и спа туризъм. Домакин на форума е бургаският Гранд хотел и СПА Приморец.

Караненов даде за пример развитието на Солниците, които вече са достатъчно популярна дестинация и достъпни за масовия турист. „Община Бургас пък разви Акве Калиде – място с огромна история и принос. Бих казал, че нещата се случват и в една морска община като Бургас те вървят в правилната посока“, допълни Караненов.

Две са основните причини обаче балнео и спа туризмът да не се развиват целогодишно по Южното Черноморие, отчете бургаският хотелиер. „Това което липсва е достъпността на дестинация Бургас. Една болна тема за нас, която в последно време се дискутира все повече. Надяваме се, че Министерски съвет ще обърне внимание на администрацията на летището, че тази дестинация е с огромен принос към българския туризъм. И не само летния. Тук имаме всички предпоставки за развитие на спа и балнео туризъм“, коментира още Стоян Караненов.

Вторият сериозен проблем е свързан с визите. „Нека да вземем един огромен пазар като Турция. Визите за тях не се бавят, те отсъстват. Дано дигитализиацията при издаването на визи се случи преди 2027 година, защото всяка година чуваме, че липсва бюджет за повече хора в консулските служби.“ Стоян Караненов допълни, че пазар като Турция би имал ефект не само за морските общини, но и за тези от вътрешността на страната.

Хотелиерът е категоричен, че туризмът има нужда от истинска подкрепа в лицето на държавата.

„Ние наистина имаме нужда от едно министерство, което да гледа за развитието на туризма поне десет години напред, защото толкова, че и повече занапред са плановете за развитие на един хотел. На нас ни е необходим "жив" орган, който да може да чува и да работи с туризма, заяви хотелиерът.“