Наематели и концесионери на плажове се подготвят за нови преговори с Министерството на туризма. „Ако и следващият сезон мине под знака и правилата на този, най-вероятно ще има доста интензивни разговори с министерството. Определено ще настояваме за предоговаряне на условията“, обясни концесионерът на плажа в Крайморие Николай Димитров.
Тази година повечето стопани платиха пълната наемна цена, но трябваше да намалят цените на предлаганите от тях услуги. От туристическото министерство обещаха по-ниски концесионни такси за 2021 год. като още в края на лятото стопаните сключиха и споразумения със съответното ведомство.
„Имаше много съпътстващи проверки дали сме изпълнили условията. Тези от нас, при които не бяха открити никакви нарушения, успяха да получат обещаното облекчение“, обясни Димитров. Той обаче напомни, че освен по-евтини услуги, наемателите е трябвало и да предлагат по-малък брой чадъри и шезлонги. „Ние трябваше да спазваме нови отстояния, за да се осигури дистанция между летовниците. Това означава, че намалихме с 20 до 25% от броя на чадърите и шезлонгите, в зависимост от спецификата на плажа“, допълни Димитров.
Като компенсация за по-малкия брой чадъри и шезлонги от министерството позволиха на стопаните да увеличат с 2% външната търговска площ на плажовете. От тази мярка обаче почти никой не се е възползвал. „Увеличената търговска площ означава допълнителни инвестиции. Това са дървени подиуми, допълнителни маси, столове и навеси. Това са неща, които струват наистина много пари, но никой не ни даде гаранция, че ще можем пак да ги използваме.“
За това и повечето концесионери ще поискат, ако отново се работи при ковид условия, то поне в тези допълнителни 2% да може да разположат чадъри и шезлонги. По този начин ще бъде защитен и клиентът, защото ще бъде регламентирано къде е зоната за чадъри и къде са заведенията и няма да има възможност за спекулации от недобросъвестни стопани с цената на платените услуги.
„Всеки иска когато отиде на плаж да му бъде чисто и подредено. Всеки иска да е сигурен за живота и здравето си. Но за тези неща отговарят хора, които трябва да получават заплати. Аз няма как да извадя тези пари, ако платените ми услуги са оценени на 0 лв.“, обясни още Николай Димитров. Според него от Министерството ще трябва да проявят гъвкавост и да подходят индивидуално към различните плажове.
„Всички плажни ивици са различни и имат специфични проблеми. Да не забравяме, че и сезонът не беше еднакъв навсякъде. В Слънчев бряг например годината може да се обяви като нулева за колегите. Те дори имат и загуби на някои места, защото туристическият продукт и сезонът в Слънчев бряг бяха съвсем различни от това, което се случи по останалата част от Южното Черноморие“, коментира Димитров.
Според него през февруари догодина вече ще ясно какво лято очаква туристическия бранш. „Тази година екипът на Министерството реагира много бързо и адекватно. Имахме много спорове, много разговори на по-висок тон, но всички идеи бяха коментирани и обсъдени и стигнахме до някаква златна среда. Надяваме се и в лицето на новия министър да имаме добър партньор, с който можем да разговаряме“, допълни още Николай Димитров.